„Skazani na Shawsank” na warszawskiej scenie

„Skazani na Shawsank” na warszawskiej scenie

Polska prapremiera „Skazanych na Shawshank” w Teatrze Syrena będzie teatralną wersją słynnego filmu z 1994 roku, dzisiaj często wymienianego w rankingach na najlepszy film wszech czasów.

Andy Dufresne, finansista, zostaje niesłusznie skazany na karę dożywocia za zamordowanie własnej żony i jej kochanka. Trafia do więzienia Shawshank, w którym bezwzględne reguły wyznaczają dyrektor i sadystyczni strażnicy. Mimo wszystko Andy nie załamie się. Przygotuje przewrotny plan zemsty, który zaskoczy nawet jego najbliższych współwięźniów…

„Skazani na Shawshank” są opowieścią o potrzebie nadziei pozwalającej zachować człowieczeństwo w każdych warunkach. Stawiają uniwersalne pytanie o związek etyki z inteligencją, które nie zawsze idą ze sobą w parze. Jaką moralną cenę płaci człowiek za przystosowanie się do życia w zamkniętej społeczności?

„Zdecydowałem się na zrobienie tej historii na scenie, ponieważ miałem na to pomysł. +Skazani na Shawsank+ to jeden z moich ulubionych filmów, natomiast uznałem, że na pewno nie będę naśladował tego obrazu. Postanowiłem, że pokażę to zupełnie z innej strony. Będzie to nowy wymiar tej historii” – powiedział w rozmowie z PAP Life reżyser Sebastian Chondrokostas. „Sformalizowaliśmy rzeczywistość więzienną. Stworzyliśmy chory, patologiczny system tego więzienia i przenieśliśmy akcent na bohaterów, a nie na fabułę. Pokażemy wnętrze postaci, ich poczucie winy, potrzebę przemiany, ucieczki od przeszłości oraz potrzebę nadziei, którą system więzienny bardzo im ogranicza” – dodaje Chondrokostas.

Dyrektor artystyczny Teatru Syrena – Wojciech Malajkat, nie kryje, że ta sztuka, to eksperyment artystyczny… „Teatr Syrena lubi podejmować dobre i ważne tematy. W tym przedstawieniu będzie wszystko: i dramat i chwile wesołości. W sztuce trzeba eksperymentować. Na tym polega wolność i odwaga artystyczna” – powiedział Wojciech Malajkat.

W rolę Andiego wcielił się Mateusz Damięcki, który podkreśla, że „Skazani na Shawsank” to sztuka oparta przede wszystkim, na powieści Stephena Kinga…”Wszyscy starają się porównać to przedstawienie do filmu i trudno się temu dziwić. Natomiast pierwowzorem scenariusza tej sztuki, jest opowiadanie Stephena Kinga” – podkreśla Damięcki.

W „Skazanych na Shawsank” występują m.in.: Mateusz Damięcki, Tomasz Sapryk, Henryk Boukołowski/Andrzej Pieczyński, Piotr Szwedes, Michał Staszczak, Andrzej Niemyt, Jacek Pluta, Wojciech Malajkat oraz Jerzy Słonka.

Polska prapremiera sztuki „Skazani na Shawsank” już 15 stycznia 2011 roku w Teatrze Syrena w Warszawie. (PAP Life)

dog/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :