Sinfonia Varsovia na słynnym festiwalu pianistyki

Sinfonia Varsovia na słynnym festiwalu pianistyki

08.08. Paryż (PAP) – Renomowana orkiestra Sinfonia Varsovia jest gościem odbywającego się właśnie festiwalu pianistyki w La Roque-d’Antheron koło Marsylii.

Obok polskich muzyków usłyszeć tam można największych światowych pianistów, wśród nich Marthę Argerich.

Obchodzący w tym roku swoje 30-lecie festiwal w małej miejscowości na południu Francji przyciąga latem największych światowych wirtuozów muzyki klasycznej, jazzowej i współczesnej. La Roque-d’Antheron nazywana jest z tego powodu „mekką miłośników pianistyki”.

Trzydziesta, jubileuszowa edycja festiwalu, obfituje w występy mistrzów fortepianu. Wśród nich są najwięksi interpretatorzy muzyki klasycznej: Argentynka Martha Argerich, Amerykanin Nicholas Angelich czy Brazylijczyk Nelson Freire, oraz wybitni pianiści jazzowi, jak Chick Corea. Od wielu edycji wiernym gościem imprezy jest warszawska Sinfonia Varsovia, zaliczana przez francuskich melomanów do ścisłej czołówki światowych orkiestr.

W sobotę wieczorem polscy muzycy pod batutą Jacka Kaspszyka zainaugurowali swój udział w festiwalu, towarzysząc bułgarskiej pianistce Plamenie Mangowej. Do 13 sierpnia Sinfonia Varsovia zagra przed publicznością La Roque-d’Antheron jeszcze kilkakrotnie. W programie koncertów są utwory Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Franciszka Liszta, Ludwiga van Beethovena i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Tradycją francuskiego festiwalu jest to, że – obok renomowanych artystów – na estradzie pojawiają się nieznani jeszcze szerzej, ale bardzo obiecujący wykonawcy. Jak twierdzi dyrektor artystyczny, znany popularyzator muzyki Rene Martin, to właśnie ci młodzi mogą zostać w przyszłości wielkimi gwiazdami pianistyki.

W tym roku tego zaszczytu dostąpiła także dwójka polskich młodych pianistów, studentów szkół muzycznych z Warszawy i Krakowa: Julia Kociuban i Marcin Kozak, którzy zagrają repertuar chopinowski.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ ap/ abr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :