Rozpoczyna się 2. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Rozpoczyna się 2. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

21.5.Kraków (PAP) – Pierwszym w Polsce koncertem Maxa Raabe i Palace Orchester w Operze Krakowskiej, podczas którego będzie można posłuchać najsłynniejszych piosenek filmowych i musicalowych, rozpoczyna się w czwartek 2. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Impreza potrwa do soboty.

W czwartek wieczorem na krakowskich Błoniach odbędzie się pierwszy z trzech plenerowych koncertów festiwalowych. Suity z takich filmów jak: „Ironman”, „Spiderman”, „Matrix” oraz partytura „Pachnidła” wykona Orkiestra Sinfonietta Cracovia i Chór Polskiego Radia, którą poprowadzi dyrygent i kompozytor Diego Navarro. Gośćmi tego koncertu będą reżyser „Pachnidła” Tom Tykwer oraz twórcy muzyki do tego obrazu: Reinhold Heil i Johnny Klimek.

Jak poinformowali organizatorzy, gwiazdami tegorocznego festiwalu będą dwaj zdobywcy Oscarów: chiński kompozytor Tan Dun – autor muzyki do filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” oraz Jan A.P. Kaczmarek, który został nagrodzony statuetką za muzykę do „Marzyciela”.

Na każdy z festiwalowych dni zaplanowano duże plenerowe koncerty na krakowskich Błoniach. W drugim dniu festiwalu koncert bazujący na nagrodzonej Oscarem ścieżce filmowej do filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” zaprezentuje sam twórca, chiński kompozytor Tan Dun. Poprowadzi on orkiestrę Aukso. Partię solową na tradycyjnym chińskim instrumencie erhu wykona wirtuozka Ma Xiang-hua. W drugiej części wieczoru zostanie zaprezentowane dzieło „The Map” z udziałem polskiego wiolonczelisty Bartosza Koziaka.

Finałowy koncert festiwalu będzie drugą (po zeszłorocznej) odsłoną wykonania kompletnej partytury filmowej autorstwa Howarda Shore’a napisanej do filmowej adaptacji Petera Jacksona trylogii „Władca Pierścieni”. W tym roku 250-osobowy skład wykonawczy zaprezentuje ścieżkę dźwiękową do drugiej części „Dwie Wieże”. W przyszłym roku planowane jest zamknięcie trylogii poprzez wykonanie „Powrotu Króla” z udziałem samego kompozytora.

Poza plenerowymi pokazami odbędą się koncerty w krakowskich salach koncertowych m.in. zdobywca Oscara Jan A. P. Kaczmarek poprowadzi koncert w Filharmonii Krakowskiej, w trakcie którego publiczność usłyszy suity z takich filmów jak: „Marzyciel”, „Niewierna”, „Wojna i Pokój”, „Quo Vadis” i najnowszej produkcji „City Island”. Jako wokalistka wystąpi urodzona w Teheranie Sussan Deyhim.

Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i radio RMF Classic. Impreza otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :