Francja/Placido Domingo w roli Cyrana de Bergerac

Francja/Placido Domingo w roli Cyrana de Bergerac

20.5. Paryż (PAP) – Słynny hiszpański tenor Placido Domingo wcielił się w tytułową rolę opery Franco Alfano „Cyrano de Bergerac”, której premiera odbyła się we wtorek w paryskim Teatrze Chatelet.

Uważany za operowego śpiewaka wczechczasów, 68-letni Domingo kreuje tym razem postać legendarnego francuskiego zawiadiaki, słynącego z talentów poetyckich i bardzo długiego nosa. Oparta na popularnej sztuce Edmonda Rostanda, „opera heroiczna” „Cyrano de Bergerac” jest dziełem mało znanego kompozytora włoskiego Franco Alfano (1875-1954). Przed paryską premierą hiszpański tenor śpiewał już partie Cyrana w Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Covent Garden w Londynie.

„Cyrano to wymarzona rola. Jest w niej wszystko: ironia, radość, dramat i miłość niemożliwa” – mówił Placido Domingo na konferencji prasowej przed spektaklem w Paryżu. Dodał też, że z przyjemnością powrócił na scenę muzycznego Teatru Chatelet, gdzie w ubiegłym roku był dyrygentem opery „Mucha” Howarda Shore.

W czasie trwającej już blisko pół wieku kariery scenicznej Domingo pobił światowy rekord, występując w około 130 rolach operowych. Znany z niespożytej energii śpiewak nie myśli jednak wcale o przerwaniu kariery operowej. „If I rest, I rust” („Jeśli odpocznę, to zardzewieję”) – zwykł powtarzać słynny tenor.

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :