Chiny/ „Turandot” na stadionie olimpijskim w Pekinie

Chiny/ „Turandot” na stadionie olimpijskim w Pekinie

21.5.Pekin (PAP/AFP) – Chiński reżyser filmowy, scenarzysta, operator i producent Zhang Yimou (wym. Dżang i-mou) wystawi w październiku operę Pucciniego „Turandot” na pekińskim stadionie olimpijskim, zwanym potocznie Ptasim Gniazdem – podał w czwartek dziennik „China Daily”.

Reżyser takich znanych filmów, jak „Zawieście czerwone latarnie”, „Hero” czy „Dom Latających Sztyletów”, zaprezentuje operę 6 i 7 października, wkrótce po wyznaczonych na 1 października obchodach 60. rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Zhang uczestniczy w przygotowaniu ceremonii, czuwając nad pokazem pirotechnicznym na placu Tiananmen.

Chiński filmowiec nie po raz pierwszy reżyseruje operę Giacommo Pucciniego. Wystawił ją już w roku 1997 we Florencji, a następnie w Pekinie, w Zakazanym Mieście. Dyrygował Zubin Mehta.

Nowa produkcja ma kosztować ponad 10 mln euro.

Organizatorzy oczekują, że do 100.000 osób przyjdzie na pekiński stadion olimpijski na każde z dwóch przedstawień opery, której bohaterką jest chińska księżniczka wielkiej piękności, lecz okrutna. Pretendentom do swej ręki zadaje arcytrudne zagadki, karą za błędną odpowiedź jest śmierć. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :