Rozpoczęła się trzecia edycjaprojektu „Wiersze w Metrze”

Rozpoczęła się trzecia edycjaprojektu „Wiersze w Metrze”

06.09. Warszawa (PAP) – Wiersze w wagonach i na stacjach metra, happeningi, konkursy „Haiku” i „Poetyckie graffiti”, a także poetycką grę miejską i warsztaty slamowe zaplanowano w ramach trzeciej edycji projektu „Wiersze w Metrze”, którą zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie.

Akcja potrwa do 30 września.

Celem projektu jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej. Inspiracją dla warszawskich „Wierszy w Metrze” były podobne projekty zrealizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt „Poems on the Underground”, który odbywa się cyklicznie w Londynie.

W tegorocznej edycji „Wierszy w Metrze” prezentowane są wiersze autorów z 16 krajów Europy, w większości zrzeszonych w EUNIC Warszawa – Europejskim Związku Instytutów Kultury: z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Estonii, Grecji, Holandii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz z Islandii, Rosji i Polski. Tematyka wierszy związana jest z obchodzonym w tym roku Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, a przede wszystkim – już po raz trzeci – z miastem. Polską poezję będzie reprezentował Grzegorz Wróblewski.

„EUNIC zależy na bezpośrednim dotarciu z kulturą do ludzi. Ten projekt właśnie to robi. Dzięki niemu codziennie tysiące ludzi, jadąc metrem, mogą spotkać się z europejską poezją współczesną” – powiedział dyrektor Instituto Camoes w Polsce Jose Carlos Costa Dias. „Życzymy pasażerom metra wielkich przeżyć” – zaznaczył dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden. Instytut jest patronem merytorycznym projektu.

Gościem specjalnym poniedziałkowego otwarcia był islandzki poeta, pisarz, muzyk Bragi Olafsson, były basista zespołu Sugarcubes, z którym śpiewała Bjoerk. Podczas spotkania czytał swoje wiersze.

W programie „Wierszy w Metrze” – poza prezentacją wierszy na stacjach i w wagonach – zaplanowano m.in. dwa ogólnopolskie konkursy: „Haiku” na wiersz oraz „Poetyckie Graffiti” na projekt w dowolnej technice komputerowej. Odbędzie się też Poetycka Gra Miejska Przyszłości, w której przewodnikiem przekazującym kolejne wskazówki i prowadzącym graczy wzdłuż trasy gry będzie telefon komórkowy.

Specjalne miejsce w projekcie zajmuje slam poetycki, czyli połączenie poezji i performance’u, gdzie artysta ma 3 minuty na występ, nie może używać jakichkolwiek rekwizytów ani instrumentów, może posługiwać się tylko słowem. W ramach „Wierszy w Metrze” zaplanowano warsztaty slamowe dla młodzieży oraz VI Spoke’n’World Festival. W tym roku na festiwalu wystąpi siedmioro slamerów: Laura Wihlborg (Szwecja), Tatiana Daniliyants (Rosja), Stefan Abermann (Austria), Keith Jarret (Wielka Brytania), Claus Ankersen (Dania), Stephen James Smith (Irlandia), Leandro Morgado (Portugalia).

W Polsce projekt „Wiersze w Metrze” zrealizowany został po raz pierwszy w 2008 roku z inicjatywy Instytutu Książki oraz British Council. (PAP)

dsr/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :