Rozpoczęła się renowacja obrazu Moneta „Plaża w Pourville”

Rozpoczęła się renowacja obrazu Moneta „Plaża w Pourville”

19.05. Poznań (PAP) – Od usunięcia papierowych elementów z ramy rozpoczął się w środę w Muzeum Narodowym w Poznaniu proces renowacji odzyskanego po kradzieży obrazu Claude′a Moneta "Plaża w Pourville". Skradziony we wrześniu 2000 roku obraz wrócił do muzeum cztery miesiące temu.

"Usunięcie papierowych elementów z tyłu ramy pozwoli nam na uwolnienie pozostałości płótna na obrazie i przystąpienie do żmudnego procesu sklejania uszkodzonego obrazu” – powiedziała w środę PAP Teresa Kozioł z pracowni konserwacji malarstwa Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pierwszym etapem prac było zdjęcie z ramy nalepek świadczących o jej pochodzeniu, dokumentujących wcześniejsze zmiany właścicieli obrazu i prace konserwatorskie, jakie były prowadzone przy obrazie.

„Informacje te pozwalają odtworzyć historię obiektu. Te nalepki są dla nas bardzo istotne, bo często pozwalają podejmować decyzje mające wpływ na przebieg prac konserwatorskich. Czasem i tu zdarzają się ciekawe odkrycia: dziś pod nalepką właścicielską znaleźliśmy inną, którą będziemy chcieli odczytać” – dodała.

Jak powiedziała PAP Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu, zniszczenia dokonane przez złodzieja znacznie obniżyły wartość płótna.

„Ta kradzież tylko z pozoru nie doprowadziła do wielkiej dewastacji. Tak naprawdę wycięcie z ramy to dewastacja ogromna, która poważnie obniżyła wartość dzieła” – powiedziała Sobocińska.

Po usunięciu papierowych elementów i etykiet, płótno zostanie zdjęte z ramy i rozpocznie się proces sklejania z wyciętym obrazem zasadniczym.

„Teraz będziemy musieli dopasować płótno, odpowiednio naciągnąć włókna i nakleić je na nowo tak, aby łączenia rozciętych elementów były jak najmniej widoczne dla widzów. Nie wiemy, jak zachowa się płótno, jest ono zwolnione z naturalnego naciągu i zdeformowane. Musimy mu przywrócić pierwotny kształt” – dodała Kozioł.

Nie wiadomo, kiedy renowacja się zakończy; może potrwać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Po odzyskaniu obrazu eksperci gromadzili potrzebny sprzęt, materiały i potrzebną literaturę.

Obraz Moneta "Plaża w Pourville", skradziony we wrześniu 2000 roku z Muzeum Narodowego w Poznaniu, według ówczesnych szacunków był wart ok. 1 mln dol. "Plaża w Pourville" to jedyny obraz Moneta w polskich kolekcjach. Monet namalował go w 1882 roku. Jest to olej na płótnie o wymiarach 60 x 73 cm. Wchodzi – m.in. razem z obrazami "Spacer po klifie w Pourville" oraz "Sieci rybackie w Pourville" – w skład cyklu obrazów z tej nadmorskiej miejscowości, malowanych przez Moneta w tym samym roku.

Płótno Moneta było w Wielkopolsce od 1906 roku, kiedy to zostało zakupione przez niemieckie muzeum w Poznaniu. W Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego było eksponowane do 2000 roku. Policja zatrzymała sprawcę kradzieży i odzyskała obraz w styczniu 2010 roku. (PAP)

kpr/rpo/ abe/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :