Rozpoczął się festiwal filmowy w Wenecji

Rozpoczął się festiwal filmowy w Wenecji

Pokazy rozpocznie thriller polityczny George’a Clooneya.

Clooney w wyreżyserowanych przez siebie „Idach marcowych” wciela się w postać kandydata na prezydenta USA. W filmie grają: Ryan Gosling, Marisa Tomei, Paul Giamatti, Philip Seymour Hoffman i Evan Rachel Wood. Ze względu na osiągnięcia reżyserskie Clooneya, jak i dorobek jego gwiazd prasa już okrzyknęła „Idy marcowe” pewniakiem przyszłorocznych Oscarów i Złotych Globów.

Autor nie uważa, aby nakręcił film polityczny. Coś takiego „usytuować można na Wall Street lub w każdym innym miejscu. To bardziej kwestia moralności” – powiedział Clooney na środowej konferencji prasowej po przyjeździe do Wenecji.

Uprzedzając pytania o zainteresowanie polityką, reżyser wyjaśnił: „Nie podejmuję decyzji w sprawach życia i śmierci. (…) Każdego dnia są tysiące zobowiązań, ale nie muszę podejmować decyzji, które bezpośrednio wpływają na życie ludzi. I nie leży w moim interesie, aby być taką osobą; ja lubię robić filmy”.

Podczas 11 festiwalowych dni zaprezentowane zostaną 22 filmy z udziałem m.in.: Kate Winslet, Jodie Foster, Keiry Knightley, Gary’ego Oldmana, Colina Firtha, Marion Cotillard i Gwyneth Paltrow.

Winslet i Foster wystąpiły w czarnej komedii Romana Polańskiego „Carnage” (Rzeź), ekranizacji sztuki „Bóg mordu” Francuzki Yasminy Rezy. Konkursowy pokaz filmu odbędzie się w czwartek. Polański opowiada w nim o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę; konfrontacja przerodzi się w otwarty konflikt dorosłych.

Viggo Mortensena, Keirę Knightley, a także Michaela Fassbendera publiczność zobaczy w filmie „Niebezpieczna metoda”. Kanadyjski reżyser filmowy i scenarzysta David Cronenberg, autor wielu horrorów, wziął w nim na warsztat przyjaźń i rywalizację między wielkimi psychologami głębi: Carlem Gustavem Jungiem (Fassbender) i ojcem psychoanalizy Sigmundem Freudem (Mortensen). Obaj zafascynowani są tą samą piękną pacjentką kliniki psychiatrycznej Sabiną Spielrein (Knightley).

Gary Oldman i Colin Firth są w obsadzie brytyjsko-niemieckiego thrillera szpiegowskiego „Tinker, Tailor, Soldier, Spy” w reżyserii Tomasa Alfredsona (wystąpili w nim także Tom Hardy i John Hurt). W filmie będącym adaptacją powieści Johna Le Carre były agent MI6 George Smiley usiłuje zlokalizować podwójnego agenta wśród pracowników brytyjskich służb specjalnych.

Rosyjski reżyser Aleksander Sokurow, zaliczony przez Europejską Akademię Filmową do 100 najważniejszych współczesnych twórców na świecie, przywiezie do Wenecji „Fausta” na motywach dramatu Goethego i powieści Thomasa Manna. Film zamyka tetralogię władzy, którą tworzą także: „Moloch”, „Cielec” i „Słońce”.

Bohaterami obrazu Abla Ferrary „4:44 Last Day on Earth” są kochankowie – znany aktor (w tej roli Willem Dafoe) i malarka. Ich intymną relację widz śledzi w przeddzień zniszczenia Ziemi i końca świata.

Matthew McConaughey gra tytułową rolę u Williama Friedkina w filmie „Killer Joe”. Akcja zawiązuje się, gdy młody dealer narkotykowy Chris (Emile Hirsch) wpada w długi.

Wśród tytułów konkursowych jest także obraz francusko-niemiecko-belgijski „Chicken with Plums” z Mathieu Amalrikiem i Isabellą Rossellini w reżyserii Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud, czyli twórców znanej animacji „Persepolis” z 2007 roku. Akcja „Chicken with Plums” rozgrywa się pod koniec lat 50. w Iranie, a głównym bohaterem jest zdolny skrzypek.

O Złotego Lwa walczyć będą również: amerykańska produkcja “Texas Killing Fields” w reż. Ami Canaan Mann (z Samem Worthingtonem i Jessicą Chastain) oraz nowa ekranizacja „Wichrowych Wzgórz” Emily Bronte, której podjęła się brytyjska reżyserka Andrea Arnold, autorka głośnego filmu „Fish Tank” z 2009 roku.

Johnnie To z Hongkongu zaprezentuje „Life Without Principle” – obraz ukazujący skutki kryzysu gospodarczego w życiu zwykłych ludzi.

Poza konkursem pokazane zostaną m.in. filmy: „Contagion” Stevena Soderbergha, „Wilde Salome” w reżyserii Ala Pacino oraz „W.E.” w reżyserii piosenkarki Madonny.

W „Contagion” Soderbergha – z Mattem Damonem, Kate Winslet, Marion Cotillard, Judem Lawem i Gwyneth Paltrow – ukazano społeczeństwo w obliczu groźnej epidemii. Pacino nakręcił swój film (w którym także zagrał postać króla Heroda), inspirując się sztuką Oscara Wilde’a „Salome”. Film Madonny „W.E.” to z kolei historia miłości Edwarda VIII i Amerykanki Wallis Simpson. (PAP)

klm/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :