Rozpoczął się 4. Festiwal Harmonica Bridge

Rozpoczął się 4. Festiwal Harmonica Bridge

27.08. Bydgoszcz, Toruń (PAP) – Warsztatami muzycznymi w Bydgoszczy i koncertem na toruńskim Rynku Staromiejskim rozpoczął się w czwartek Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge. Impreza po raz czwarty połączyła dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego.

Swoim doświadczeniem w grze na harmonijce ustnej dzielił się w czwartek z młodymi adeptami tego instrumentu amerykański wirtuoz Rick Epping. Bohaterami popołudniowych koncertów w Bydgoszczy byli: nowozelandzki muzyk Brendan Power, polsko-brytyjski duet Giles King i Mark Olbrich oraz węgierskie trio Jack Cannon Blues Band.

Brendan Power wystąpił w czwartek także na toruńskim Rynku Staromiejskim wraz z polskim duetem Przytuła & Kruk. Pierwszy dzień festiwalu w Toruniu dopełnił spektakl rockowy Jolanty Litwin-Sarzyńskiej „Moja Mama Janis” przygotowany w warszawskim Teatrze Roma.

Polskie środowisko muzyków grających na harmonijce ustnej traktuje bydgosko-toruński festiwal jako najlepszą okazję do propagowania tego instrumentu i kształcenia młodych artystów. Dotychczas nie mają oni szansy na doskonalenie swych umiejętności w ramach profesjonalnych uczelni muzycznych.

„Zaistnienie w szkołach muzycznych to trudny problem, najbliższa katedra harmonijki ustnej na poziomie uniwersyteckim jest w Trossingen w Niemczech. Harmonijka, choć to instrument solowy, nie jest instrumentem orkiestrowym i to chyba jest przyczyną małego zainteresowania nią wśród muzyków i uczelni” – ocenił Sławomir Wierzcholski, wirtuoz harmonijki i dyrektor artystyczny festiwalu.

W ramach festiwalu, do niedzieli odbywać się będą w Bydgoszczy i Toruniu koncerty rockowe, bluesowe, jazzowe i muzyki poważnej w wykonaniu mistrzów harmonijki z całego świata, warsztaty harmonijkowe, a także ogólnopolski konkurs gry na tym instrumencie. Koncerty odbywać się będą w plenerze, klubach muzycznych, toruńskim Dworze Artusa, w pałacu w Ostromecku koło Bydgoszczy, a nawet w tramwaju.

W obu miastach usłyszeć można będzie m.in. Dawida Wydrę, laureata ubiegłorocznego konkursu harmonijkowego, odbywającego się w ramach festiwalu. Muzyk zagra z Markiem Motyką, z którym wykonuje odmianę bluesa śpiewanego gwarą śląską.

Polskę reprezentować będą także: formacja Mississipi Blues z Gdyni, Roman Badeński z jazzowym zespołem Moon Gang, legenda polskiego blues-rocka – Kasa Chorych, Ireneusz Dudek oraz toruńska Nocna Zmiana Bluesa w programie ze swojej najnowszej płyty pt. „Blues w filharmonii”. Zagranicznymi gośćmi imprezy będą m.in. Holender Tinus Horn, który wystąpi z zespołem bydgoskiego jazzmana Karola Szymanowskiego, i Jens Bunge z Niemiec określany jako „najlepszy harmonijkarz wśród pastorów”.

Festiwal zakończy się w niedzielę występem Zygmunt Zgrai, wirtuoza grającego muzykę klasyczną na harmonijce z towarzyszeniem fortepianu. Artysta wystąpi w południe w toruńskim Dworze Artusa i wieczorem, po „Pikniku Bluesowym”, w podbydgoskim Ostromecku. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :