Rosja/ Zmarła słynna radziecka pieśniarka Ludmiła Zykina

Rosja/ Zmarła słynna radziecka pieśniarka Ludmiła Zykina

01.07. Moskwa (PAP) – Słynna radziecka pieśniarka Ludmiła Zykina zmarła w środę w Moskwie wieku 80 lat w wyniku zatrzymania akcji serca. Wcześniej hospitalizowano ją z powodu grypy.

Obdarzona potężnym głosem Zykina wykonywała tradycyjne i ludowe pieśni rosyjskie w manierze zbliżonej do operowej i z towarzyszeniem orkiestry. Rosyjska telewizja „Russia Today” nazwała ją „ulubioną wokalistką Kremla”, zaznaczając, że występowała przed Stalinem, Chruszczowem, Breżniewem i Gorbaczowem.

Podczas II wojny światowej pracowała jako robotnica w fabryce. Karierę, trwającą przez wszystkie powojenne lata ZSRR, rozpoczęła w 1947 roku. Miliony radzieckich telewidzów podbiło jej wykonanie „Wołgi” i innych powszechnie znanych pieśni. Sama Zykina podkreślała, że w jej rodzinie „śpiewali wszyscy”, a pierwszych piosenek ludowych nauczyła ją babcia.

„Inaczej niż wielu jej kolegów, Ludmiła Zykina zawsze była przykładem umiaru i smaku. Jej pieśni zawsze były poza wszelką krytyką” – powiedział o zmarłej cytowany przez agencję AFP wybitny rosyjski baryton Dmitrij Chworostowski. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :