Na początku 2010 r. ruszy przebudowa warszawskiego kina Luna

Na początku 2010 r. ruszy przebudowa warszawskiego kina Luna

02.07. Warszawa (PAP) – Na początku 2010 r. rozpocznie się prawdopodobnie przebudowa stołecznego kina Luna – ogłosiła w czwartek prezes Instytucji Filmowej Max-Film Lech Jaworski, właściciel Luny. Projekt zostanie wybrany z trzech istniejących koncepcji, z uwzględnieniem opinii mieszkańców Warszawy.

Koncepcja pierwsza zakłada, że nowa antresola w foyer kina będzie pełniła rolę kawiarni. W dolnej części foyer powstanie szatnia dla widzów oraz mała galeria wystawiennicza, a w holu wejściowym nowy sklep z filmami i gadżetami kinowymi. Położenie kas pozostanie bez zmian, a hol będzie mógł również służyć jako miejsce wystaw.

Zgodnie z drugą koncepcją, nowa antresola foyer również będzie pełnić rolę kawiarni. Wnętrze zyska formę otwartą, dzięki czemu widzowie będą mogli swobodne korzystać ze zróżnicowanej oferty kulturalnej Centrum Artystycznego Kino Luna w ramach jednego biletu. Przy kasach, których położenie pozostanie bez zmian, powstanie szatnia, a w dolnej części foyer wydzielona będzie duża przestrzeń przeznaczona na organizację wystaw.

Koncepcja trzecia przewiduje z kolei, że w holu kasowym bezpośrednio przy głównym wejściu powstanie nowa kawiarnia. Antresola foyer zostanie zaadaptowana na potrzeby wystawiennicze. Takie rozwiązanie ma umożliwić jednoczesne i niezależne organizowanie imprez w Centrum.

„Myślę, że prace remontowe powinny zacząć się na początku 2010 r. Liczę na to, że pod koniec lata lub na początku jesieni 2010 r. nastąpi otwarcie kina już w nowym charakterze architektonicznym” – powiedział Jaworski.

Właściciel Luny chce, by modernizacja odbyła się z uwzględnieniem potrzeb i gustów mieszkańców Warszawy. Dlatego przed wyborem jednego z wariantów zamierza skonsultować się z publicznością – drogą internetową. Widz pragnący sprawdzić, jakie są koncepcje przebudowy Luny, znajdzie ich opis na stronie www.kinoluna.pl. Następnie będzie mógł wziąć udział w sondzie i wybrać jeden z wariantów. Zyska też możliwość zamieszczenia na stronie własnego komentarza na temat przyszłego wyglądu kina.

„Kino Luna to od lat wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy” – podkreślił prezes IF Max-Film. „Mieszkańcy stolicy uważają je za kultowe. Dlatego chcemy dowiedzieć się od nich, jak widzieliby to kino w przyszłości” – tłumaczył Jaworski.

Właścicielem spółki IF Max-Film jest samorząd województwa mazowieckiego. Celem Centrum Artystycznego Kino Luna jest nie tylko prowadzenie działalności kinowej, ale także teatralnej i wystawienniczej (np. prezentacje fotografii, obrazów). Budynek kina Luna wzniesiono w latach 50. Pierwszy seans filmowy odbył się w nim 22 lipca 1962 r.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :