Rosja/Emir Kusturica laureatem religijnej nagrody

Rosja/Emir Kusturica laureatem religijnej nagrody

16.09. Moskwa (PAP) – Znany jako twórca filmów „Underground” i „Czarny kot, biały kot” reżyser Emir Kusturica został tegorocznym laureatem nagrody im. patriarchy Aleksego II, którą przyznaje powiązany z Patriarchatem Moskiewskim Międzynarodowy Społeczny Fundusz Jedności Narodów Prawosławnych – poinformował w środę Patriarchat.

Pełna nazwa nagrody obejmuje sformułowania: „Za wybitną działalność na rzecz umacniania jedności narodów prawosławnych. Za umacnianie i promowanie wartości chrześcijańskich w życiu społeczeństwa”.

Ceremonia wręczenia nagrody przez patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla odbędzie się w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie 21 stycznia przyszłego roku.

54-letni obecnie Kusturica urodził się w Sarajewie, pochodzi z ateistycznej rodziny bośniackiej. W 2005 roku ochrzcił się w Kościele prawosławnym, przyjmując imię Nemanja, i ogłosił, że jego ojciec zawsze uważał się za Serba. Pełni funkcję starosty cerkiewnego w zbudowanej na potrzeby jego filmu „Życie jest cudem” wiosce Drvengrad, gdzie mieszka. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :