Niemcy/ „Katyń” na ekranach niemieckich kin

Niemcy/ „Katyń” na ekranach niemieckich kin

17.09. Berlin (PAP) – Film „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy wchodzi w czwartek na ekrany kin w Niemczech. W środę, dzień przed 70. rocznicą wkroczenia wojsk radzieckich do Polski w 1939 r., w Berlinie odbyła się niemiecka premiera kinowa filmu.

W Niemczech dystrybutorem filmu, który swą światową premierę miał na międzynarodowym festiwalu filmowym Berlinale w 2008 r., jest firma Pandastorm. Obraz Wajdy wejdzie do kin w 13 kopiach, w niemieckiej wersji językowej. Będzie pokazywany w siedmiu miastach, w tym w pięciu berlińskich kinach – poinformował dyrektor Pandastorm Rainer Bruns.

„To bardzo ważne, że film, dotyczący doświadczeń tak znaczących dla zbiorowej pamięci Polaków, zobaczy niemiecka publiczność. Ani Związek Radziecki, ani dzisiejsza Rosja, nie uznały mordu w Katyniu za zbrodnię” – powiedziała dziennikarzom obecna na premierze koordynatorka niemieckiego MSZ ds. współpracy z Polską Gesine Schwan.

„Na mnie obraz Wajdy zrobił ogromne wrażenie i myślę, że wielu Niemców zobaczy ten film” – dodała. Według Schwan „Katyń” może przyczynić się do lepszego zrozumienia pomiędzy Niemcami a Polakami.

Niemiecki reżyser Volker Schloendorff ocenił, że o ile sam Andrzej Wajda znany jest w Niemczech, to znaczenie słowa „Katyń” niewiele mówi mieszkańcom tego kraju. „Obawiam się, że młodzi ludzie nic nie wiedzą na ten temat, który ma szczególne znaczenie dla Polski” – dodał.

„Niestety pojednanie między Polską a Niemcami nie jest jeszcze na takim etapie, jak pomiędzy Niemcami a Francją. Zatem tym bardziej istotne jest, by kawałek historii Polski pokazać Niemcom, przede wszystkim młodym ludziom” – powiedział reżyser.

Według przedstawiciela dystrybutora filmu, świadomie wybrano datę 70. rocznicy wkroczenia wojsk radzieckich do Polski jako kinowy start filmu. „To trudny film i zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że będzie trudno pozyskać publiczność – powiedział Bruns. „Rocznica pomogła zainteresować media premierą” – przyznał.

Sam Andrzej Wajda odwołał swój udział w niemieckiej premierze „Katynia” ze względu na chorobę. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :