Gdynia/ Wystawa poświęcona Polańskiemu i przegląd jego filmów

Gdynia/ Wystawa poświęcona Polańskiemu i przegląd jego filmów

18.09. Gdynia (PAP) – Fotosy z planów filmowych, dokumentujące pracę jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, oraz plakaty filmowe, które anonsowały jego dzieła, zobaczyć można na wystawie „Roman Polański. Aktor. Reżyser”, towarzyszącej 34. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Artyście zadedykowano ponadto plenerowy filmowy przegląd, który odbywa się na Plaży Miejskiej w Gdyni.

Wystawa poświęcona 76-letniemu reżyserowi prezentowana jest w Muzeum Miasta Gdyni. Honorowy patronat objął nad nią minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Ekspozycję można zwiedzać do 28 września.

Fotosy z planów przedstawiają Polańskiego m.in. w trakcie reżyserskiej pracy nad „Dzieckiem Rosemary” (1968) – gdy udziela wskazówek Mii Farrow, „Wstrętem” (1965), w którym główną rolę zagrała Catherine Deneuve, „Dziewiątymi wrotami” (1999) z Johnnym Deppem, a także „Nożem w wodzie” (1961) i słynną etiudą „Dwaj ludzie z szafą” (1958).

Są też zdjęcia z filmów, w których Polański wystąpił jako aktor – „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna (1960) czy „Trzech opowieści” (1953), zrealizowanych wspólnie przez Konrada Nałęckiego oraz Ewę i Czesława Petelskich.

Plakaty reklamujące dzieła Polańskiego pochodzą z różnych krajów, m.in. – oprócz Polski – z Włoch i Japonii. Dotyczą m.in. filmów „Tess”, „Wstręt”, „Dziecko Rosemary”, „Lokator”, „Frantic”, „Chinatown”.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jak poinformowali organizatorzy, jest to wyjątkowy zbiór archiwaliów, który dotąd nie był w Polsce prezentowany. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Romana Polańskiego. Część materiałów pozyskano od przyjaciół artysty.

Przegląd „Film od morza – gra w Polańskiego” odbywa się równolegle z festiwalem. Jego organizator to Stowarzyszenie A Kuku Sztuka z Gdyni.

W towarzyszących mu materiałach organizatorzy wyjaśnili: „Z okazji zbliżającego się 55-lecia pracy twórczej tego charyzmatycznego i często kontrowersyjnego reżysera – którego twórczość ma to do siebie, że z niezwykłą siłą oddziałuje na emocje, psychikę i wyobraźnię odbiorców – przygotowaliśmy dla widzów interaktywną grę – +Grę w Polańskiego+, którą będzie można rozpocząć z +pozycji+ plażowego leżaka, przy +aplauzie+ morza i +dopingu+ księżyca”.

W programie przeglądu znalazły się m.in. filmy „Lokator”, „Chinatown” i „Dziecko Rosemary”.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :