Łódź/ 4. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej

Łódź/ 4. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej

19.09. Łódź (PAP) – Barwna parada szczudlarzy, klaunów, mimów, rycerzy i smoków przeszła w sobotnie popołudnie główną ulicą Łodzi – Piotrkowską – na inaugurację 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt 2009.

Przez dwa dni na ulicach miasta wystąpią zespoły teatralne, orkiestry uliczne oraz inni „artyści ulicy” m.in. z Polski, Holandii, Włoch, Niemiec i Brazylii. Wszystkie działania festiwalowe mają charakter plenerowy i otwarty.

„Festiwal dzieje się tu i teraz dla wszystkich, nie trzeba kupować żadnych biletów, po prostu można przyjść i obejrzeć. Nie jest to jednak festiwal jarmarczny, bowiem artyści występujący na nim są to artyści o światowej renomie” – powiedział PAP dyrektor Festiwalu Waldemar Wolański, szef Teatru Lalek „Arlekin”, który jest organizatorem imprezy.

Podkreślił, że na Festiwalu prezentują się nie tylko artyści zajmujący się teatrem, ale także muzyką i plastyką.

Gwiazdą tegorocznej edycji TrotuArt-u jest holenderski zespół teatralny Gajes ze zrealizowanymi z rozmachem widowiskami „Don Quixot” i „Wanted”.

Łodzianie będą mogli podziwiać także Massimiliano Venturi z Włoch z ulicznym spektaklem lalkowym „Przygody Półpuszki”, Teatr „Le Mon” ze Słowacji z pełnymi humoru przedstawieniami „Prometeusz” i „Książę Bajaja” oraz Lotte-gruup z Niemiec, który wystąpi ze spektaklem „Verpasst – A Flying Theatre” rozgrywającym się na trapezie.

Na festiwalu wystąpi także Arnaud Degimbe z Belgii z solowym spektaklem lalkowym „Sybelle et Mario”, w którym artysta akompaniuje sobie na kobzie. Z kolei Aleksandre Pring z Brazylii pokaże w Łodzi spektakl z pogranicza tańca i teatru lalek zatytułowany „Judit T”.

Nie zabraknie także ulicznych występów muzycznych, zagrają m.in. gitarzysta Robert Pieculewicz, zespół perkusyjny Percussion Studio i kataryniarz Piotr Bota.

Łodzianie będą mogli przyłączyć się do „artystów ulicy” w ramach konkursów na najlepsze przebranie oraz „żywy posąg”. Festiwalowi towarzyszyć będzie także plener malarski uczniów Zespołu Szkół Plastycznych „Namalujmy Łódź”.

Pokazy festiwalowe odbywać się będą do niedzieli w pasażach wzdłuż ulicy Piotrkowskiej oraz na Rynkach – Starego Miasta i Manufaktury. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :