Rekord na chińskim rynku sztuki

Rekord na chińskim rynku sztuki

Namalowany w 1988 roku obraz „Forever Lasting Love” ukazuje półnagie postacie na tle jałowego krajobrazu. Otaczają je symboliczne przedmioty i zwierzęta m.in. wychudzony baran. Obraz był jednym ze 105 dzieł sprzedanych za pośrednictwem domu aukcyjnego Sotheby’s w Hongkongu przez belgijskiego kolekcjonera Guya Ullensa, mecenasa współczesnej chińskiej sztuki.

Sprzedaż osiągnęła wartość 427 mln dolarów hongkońskich (ponad 38 mln euro) – trzykrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

„Forever Lasting Love” podbił dotychczasowy rekord sprzedaży na rynku współczesnej chińskiej sztuki, który należał do płótna Zenga Fanzi „Mask Series 1996 No. 6” sprzedanego w 2008 roku w Hongkongu za 6,8 mln euro.

Zdaniem Evelyn Lin, specjalistki od współczesnej sztuki azjatyckiej Sotheby’s „Forever Lasting Love” jest „wielkim, nadającym się do muzeum dziełem, które pochodzi z okresu definiowania się chińskiej awangardy”.

Na aukcji wysoką wartość osiągnęły także dzieła innych chińskich artystów. „X?” No 3 Zhanga Peili sprzedano za 23 mln dolarów hongkońskich (2 mln euro), a „People under a Light” Genga Jianyi za 18,6 mln funtów hongkońskich (1,6 mln euro).

Guy Ullens, który wraz z żoną Myriam założył w Pekinie Ullens Center for Contemporary Art (Ucca) – jeden z największych ośrodków sztuki w Chinach, powiedział, że sprzedaż obrazów nie oznacza, że rezygnuje on ze wspierania twórców chińskiej sztuki współczesnej. Jego marzeniem jest promowanie coraz młodszych artystów z Państwa Środka.(PAP Life)

jmy/ dki/

(BBC)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :