Rekord frekwencji na Międzynarodowych Targach Książki

Rekord frekwencji na Międzynarodowych Targach Książki

24.5.Warszawa (PAP) – Na zakończonych w niedzielę 54 Międzynarodowych Targach Książki padł rekord frekwencji zwiedzających. Tegoroczne targi odwiedziło 51652 osoby. Rok temu było ich zaledwie 45 tysięcy.

W niedzielę, na dwie godziny przed zamknięciem targów, kolejki były jeszcze tak długie, że organizatorzy imprezy postanowili wpuścić wszystkich chętnych bez biletu.

„51652 osoby wykupiły bilet na targi, ale zwiedzających było dużo więcej. Samych darmowych akredytacji wydaliśmy 9 tys.” – powiedział rzecznik prasowy targów Roman Czejarek.

Co roku na targach trwa cicha rywalizacja, do którego autora ustawi się najdłuższa kolejka po autograf. W poprzednich latach niekwestionowanym championem był Sławomir Mrożek, w tym roku nieobecny na targach. Obserwatorzy imprezy oceniają, że podczas tegorocznej edycji najdłuższa kolejka wiła się wokół stoiska wydawnictwa Zysk i S-ka, gdzie autografy rozdawał Wojciech Cejrowski. Najsłynniejszy „kowboj RP” podpisywał dwie książki: „Gringo wśród dzikich plemion” i „Rio Anakonda”. Obie miały premierę w 2006 roku, ale cieszą się tak wielkim powodzeniem, że Zysk przygotował kilka dodruków.

O wielkim zainteresowaniu książkami podróżniczymi świadczy fakt, że kolejkową rekordzistką okazała się też Elżbieta Dzikowska. Słynna podróżniczka podpisywała nowe wydanie książki „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce! Południowy Zachód”. To pierwsza część cyklu przewodników po naszym kraju, zaplanowano już książki o trzech innych regionach. Wydawcą jest Rosikon Press, którego stoisko znajdowało się przy wejściu na targi. Przedzieranie się przez kolejką do Elżbiety Dzikowskiej już na wstępie dawało zwiedzającym pewne wyobrażenie, jaki tłok panuje na tegorocznych targach.

Ponad 200 osób stało po autograf Katarzyny Grocholi, podobnej długości była kolejka do Janusza L. Wiśniewskiego, który promował swoją najnowsza powieść pt. „Bikini”. Nieco mniej zwiedzających zebrało się przy stoiskach, gdzie rezydowali Jarosław Marek Rymkiewicz, Hanna Krall, Bohdan Butenko.

Podczas targów rozstrzygnięto konkurs „Papierowy ekran” dla najlepszej witryny internetowej promującej książki. Jury nagrodziło serwis Niedoczytanie.pl, który zwyciężył też w głosowaniu internautów, wyprzedzając konkurentów o 30 proc. głosów. „Internet jest medium wolnościowym, w którym można budować inicjatywy bez dużego zaangażowania finansowego. Dlatego też zadecydowałem, że w serwisie nigdy nie ukażą się żadne reklamy” – powiedział Leszek Onak, redaktor Niedoczeytania.pl Wyróżnienia otrzymały też Qulturka.pl oraz serwis Instytutu Książki.

Laureatką przyznanej na targach nagrody im. Jerzego Kuryłowicza dla tłumaczy literatury naukowej została Agata Jurkiewicz za przekład „Stereochemii” Davida Morrisa (PWN). Nagrodę wręczono w tym roku po raz siódmy.

54. Międzynarodowe Targi Książki odbywały się od czwartku do niedzieli w warszawskim PKiN. Wzięło w nich udział blisko 500 wydawców z 31 krajów. Gościem honorowym imprezy była w tym roku Rada Europy. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :