Regina Smendzianka nie żyje

Regina Smendzianka nie żyje

Urodziła się w Toruniu w 1924 roku. Naukę gry rozpoczęła, gdy miała 4 lata. Ukończyła konserwatoria muzyczne w Krakowie i Warszawie. W 1949 roku otrzymała XI nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Występowała w ponad 50 krajach na całym świecie. Odbyła liczne tournee z Filharmonią Narodową, Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrę Filharmonii Pomorskiej. Brała udział i była jurorem w międzynarodowych festiwalach muzycznych, w tym kilku edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970, 1980, 1995, 2000).

W repertuarze Reginy Smendzianki największe znaczenie ma twórczość Fryderyka Chopina, którego dzieła niemal w całości nagrała na płyty.

Ważne miejsce w jej repertuarze zajmowała także polska muzyka XIX stulecia doby przedchopinowskiej oraz muzyka polskich kompozytorów XX wieku. Wykonywała, nagrywała i opracowywała do wydania zapomniane utwory kompozytorów polskich – m.in. Marii Szymanowskiej, Michała Ogińskiego – a także Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Eugeniusza Pankiewicza; z kompozytorów współczesnych m.in. Artura Malawskiego, Romana Palestra, Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Witolda Lutosławskiego.

Za zasługi w propagowaniu współczesnej muzyki polskiej została 1972 roku wyróżniona honorową odznaką Związku Kompozytorów Polskich.

Była wybitnym pedagogiem. Wykształciła ponad 70 pianistów. W roku 1988 powołała do życia „Fundacja Reginy Smendzianki” wspierającą młodych polskich pianistów.

Jest też autorką publikacji i artykułów prasowych z zakresu pianistyki i interpretacji fortepianowej. Przez wiele lat była redaktorem naukowym wydawnictwa Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. W roku 2000 wydała książkę „Jak grać Chopina – próba odpowiedzi”.

Regina Smendzianka była członkiem wielu stowarzyszeń muzycznych krajowych i zagranicznych. Otrzymała wiele nagród artystycznych i odznaczeń państwowych. W 2001 została odznaczona Medalem Polonia Mater Nostra Est.(PAP)

ula/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :