Recitale Jakowicza i Mossakowskiego na festiwalu w Leżajsku

Recitale Jakowicza i Mossakowskiego na festiwalu w Leżajsku

21.06. Rzeszów (PAP) – Recitale wybitnego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz młodego organisty Karola Mossakowskiego znalazły się w programie poniedziałkowego koncertu XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie).

W koncercie, który tradycyjnie odbył się w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów, zabrzmiały utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna.

W imprezie, która potrwa do 16 sierpnia, wezmą udział muzycy reprezentujący Polskę, Rosję, Litwę, Ukrainą i Niemcy. Zagrają łącznie 10 koncertów, które odbywają się tradycyjnie w poniedziałki. Artyści grają na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze – 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze – w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru.

Karol Mossakowski studiuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatem m.in. II nagrody na konkursie Polskiej Muzyki Organowej w Legnicy w 2006, nagrody specjalnej na Europejskim Konkursie Młodych Organistów w Ljubljanie w 2007, a także pierwszego miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Organowym "Mendelssohn – Eben" w Krakowie w ubiegłym roku. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Poznania, a w roku 2009 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krzysztof Jakowicz jest jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu ten kompozytor powierzył polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych.

Pierwsze nagrody i laury na międzynarodowych konkursach skrzypcowych Jakowicz zdobywał już jako student. Uczestniczył w wielu festiwalach o światowej renomie, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, festiwalach w Edynburgu, Londynie, Bregenz. Ze swoimi recitalami występował w Europie, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu.(PAP)

api/ abe/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :