Przegląd filmowy „Aktorska sztafeta pokoleń”

Przegląd filmowy „Aktorska sztafeta pokoleń”

02.01. Warszawa (PAP) – Przegląd „Aktorska sztafeta pokoleń”, obejmujący zestawy filmów, w których zagrali sławni rodzice i ich nie mniej słynne dzieci – jak Henry Fonda i Jane Fonda, czy Tony Curtis i Jamie Lee Curtis – rozpocznie się 2 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon.

Publiczność obejrzy m.in.: „Dwunastu gniewnych ludzi” – głośny dramat Sidneya Lumeta z 1957 r., w którym w rolę jednego z przysięgłych wcielił się Henry Fonda, i „Czyż nie dobija się koni?” Sydneya Pollacka z 1969 r., zrealizowaną według powieści Horace’a McCoya, osadzoną w czasach wielkiego kryzysu historię ludzi próbujących zdobyć główną nagrodę w maratonie tanecznym – z Jane Fondą w nominowanej do Oscara głównej roli.

W zestawie: Tony Curtis – Jamie Lee Curtis znajdą się z kolei komedia Kena Annakina „Ci wspaniali mężczyźni w swych szalejących gruchotach” (1969) o pełnym przygód rajdzie samochodowym przez Europę – z Tonym Curtisem w jednej z głównych ról; oraz „Rybka zwana Wandą” Charlesa Crichtona (1987), w której wystąpiła Jamie Lee Curtis.

W programie przeglądu są też m.in. zestawy poświęcone duetom: Klaus Kinski – Nastassia Kinski (filmy „Nosferatu wampir” i „Tess”), Ingrid Bergman – Isabella Rosselini („Jesienna sonata” i „Blue Velvet”), Donald Sutherland – Kiefer Sutherland („Złoto dla zuchwałych” i „Młode strzelby”) czy Kirk Douglas – Michael Douglas („Układ” i „Wall Street”).

Kino Iluzjon, należące do Filmoteki Narodowej, działa obecnie w siedzibie tymczasowej – w jednej z sal gmachu Biblioteki Narodowej w al. Niepodległości.

Szczegółowe informacje o programie przeglądu, który potrwa do 30 stycznia, będą dostępne na stronie internetowej filmoteki (www.fn.org.pl).(PAP)

jp/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :