Przegląd filmów z Kolbergeremw warszawskim Iluzjonie

Przegląd filmów z Kolbergeremw warszawskim Iluzjonie

Krzysztof Kolberger zmarł 7 stycznia, w wieku 60 lat. Wybrane obrazy, w których wystąpił filmoteka zaprezentuje w iluzjonowym cyklu „Pożegnania” – w hołdzie artyście.

Projekcje w ramach przeglądu potrwają od 4 do 19 lutego. W programie znajdą się: „Dwa księżyce” Andrzeja Barańskiego (1993), „Kontrakt” Krzysztofa Zanussiego (1980), „Kroniki domowe” Leszka Wosiewicza (1997), „Dziewczęta z Nowolipek” Barbary Sass (1985), „Kornblumenblau” Wosiewicza (1988) i „Rajska jabłoń” Sass (1985).

W „Kontrakcie” Kolberger wcielił się w Piotra Ostoję-Okędzkiego, chłopaka buntującego się przeciwko wartościom wyznawanym przez ojca, m.in. przeciw wygodnemu życiu dzięki układom. Ojciec Piotra, grany przez Tadeusza Łomnickiego Adam, jest ordynatorem jednej ze stołecznych klinik, wziętym lekarzem. Sukcesy zawodowe łączy z ogromnymi zyskami płynącymi z „kopertówek”. Krzysztof Kolberger otrzymał za rolę w „Kontrakcie” nagrodę Jantara na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych „Młodzi i Film”.

Za rolę w „Kronikach domowych” był z kolei nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orła w kategorii najlepszy aktor. W filmie, którego akcja rozgrywa się w okolicach Krakowa w 1945 r., tuż po wojnie, Wosiewicz koncentruje się na losach jednej rodziny, w tym na relacjach między głównym bohaterem, małym Olem, i granym przez Kolbergera ojcem.

W „Dziewczętach” z Nowolipek, ekranizacji powieści Poli Gojawiczyńskiej, Kolbergera można było oglądać w roli Ignasia, ukochanego jednej z bohaterek. W filmie „Kornblumenblau”, ktorego akcja toczy się w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym, aktor wcielił się w postać blokowego.

13 stycznia odbył się pogrzeb Kolbergera na warszawskich Starych Powązkach. Artystę żegnali krewni, przyjaciele, twórcy filmowi i teatralni oraz licznie przybyli mieszkańcy Warszawy.

Krzysztof Kolberger urodził się 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował jako aktor teatralny rolą Kubusia w „Hyde Parku” Adama Kreczmara, w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego, na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

Kolberger występował w Warszawie m.in. na scenach Teatru Narodowego, Współczesnego, Ateneum. Wykreował wiele ważnych ról w spektaklach Teatru Telewizji. Reżyserował m.in. „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego, „Nędzę uszczęśliwioną” Macieja Kamieńskiego i „Żołnierza króla Madagaskaru” Stanisława Dobrzańskiego. Był wybitnym interpretatorem poezji – m.in. Czesława Miłosza, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza i Karola Wojtyły.

Angażował się w wiele wydarzeń związanych z ważnymi chwilami dla Polski. Za jedno ze swoich najważniejszych aktorskich zadań uznał odczytanie testamentu Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża w 2005 r.(PAP)

jp/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :