Przedmioty ofiar holokaustu znaleziono w Auschwitz

Przedmioty ofiar holokaustu znaleziono w Auschwitz

1.6.Oświęcim (PAP) – Kilkaset przedmiotów codziennego użytku, które należały do zgładzonych przez Niemców w komorach gazowych obozu Auschwitz II-Birkenau Żydów węgierskich odnaleźli konserwatorzy zabezpieczający ruiny III krematorium – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt.

„W trakcie prac konserwatorskich, które mają zabezpieczyć ruiny krematorium III przed zawaleniem, natrafiono na kilkaset przedmiotów codziennego użytku, które zostały tu zgromadzone przez SS w celu ich zniszczenia. W momencie przybycia do obozu, na rampie wyładowczej, osoby dostawały polecenie pozostawienia w wagonach bagażu większego. Natomiast drobne rzeczy: torebki, torby, plecaki, w których były najbardziej podstawowe, najbardziej niezbędne przedmioty ludzie zabierali z sobą” – powiedział szef działu zbiorów muzeum Igor Bartosik.

Wśród odnalezionych rzeczy są między innymi opakowania z lekarstwami, drobne pamiątki, kosmetyki, podstawowe przedmioty związane z opieką nad dziećmi, czyli butelki i smoczki oraz drobne zabawki.

„Są to przedmioty wyjątkowo wzruszające i bardzo mocno oddziaływujące na emocje. Mają na sobie najbardziej bezpośredni ślad, z uwagi na to, że na pewno były do ostatniej chwili przechowywane przez swoich właścicieli. Bardzo wiele z nich posiada napisy węgierskie. To jednoznacznie wskazuje, że zostały tu przywiezione w okresie od maja do lipca 1944 roku, w czasie największego nasilenia akcji zagłady” – powiedział Bartosik.

Żydzi z Węgier stanowili najliczniejszą grupę ofiar obozu Auschwitz – między majem a lipcem 1944 roku przywieziono ich około 430 tysięcy. Niemcy zgładzili niemal wszystkich. Akcja zagłady Żydów z Węgier nastąpiła w momencie, gdy losy wojny wydawały się być przesądzone. Pomimo dramatycznych apeli społeczności międzynarodowej oraz głów państw wolnego świata, nie udało się jej zatrzymać.

Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt powiedział, że odnalezione przedmioty trafiły do muzealnej pracowni konserwatorskiej. Część z nich znajdzie się w przyszłości na nowej wystawie głównej muzeum.

Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II – Birkenau – dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :