Prof. Leszek Balcerowicz otrzymał „Złotego Hipolita”

Prof. Leszek Balcerowicz otrzymał „Złotego Hipolita”

27.11. Poznań (PAP) – Statuetkę „Złotego Hipolita”, honorowe wyróżnienie dla wybitnych osobistości, przyznawane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za działalność i osiągnięcia w pracy organicznej, otrzymał w niedzielę w Poznaniu prof. Leszek Balcerowicz.

Dziękując za wyróżnienie prof. Balcerowicz powiedział, że nagroda jest mu bliska, ze względu na ideały pracy organicznej. Zaznaczył też, że aby obronić to, co w Polsce zmieniło się po 1989 roku, musi zafunkcjonować społeczeństwo obywatelskie.

Według Balcerowicza są trzy typy organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Pierwsza grupa to organizacje roszczeniowe, które tylko chcą czegoś od państwa i są one najbardziej szkodliwe dla gospodarki i państwa.

Druga grupa to organizacje, które chcą pomagać innym osobom, a nie tylko sobie i wreszcie trzecia grupa – to organizacje, które naciskają na państwo w sposób nieroszczeniowy.

„To są takie organizacje, które chcą, aby państwo umożliwiło im swobodne działanie, takich organizacji trzeba nam jak najwięcej, one pilnują państwa, aby się nie rozrastało nadmiernie i stwarzało warunki do dobrej pracy” – powiedział po odebraniu nagrody prof. Balcerowicz.

Wraz z wybitnym ekonomistą w sobotę nagrody otrzymali profesorowie Jadwiga Kaliszewska, Andrzej Legocki, Zbigniew Pawłowski i Jacek Wiesiołowski oraz przedsiębiorca Adam Smorawiński a także laureat nagrody z roku 2009, popularyzator opery Bogusław Kaczyński, który wcześniej nie mógł jej odebrać.

Towarzystwo imienia Hipolita Cegielskiego ustanowiło w 2001 roku honorowe wyróżnienie dla wybitnych osobistości – statuetkę Złotego Hipolita wraz z nadaniem godności Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej.

Wyróżnienie to otrzymują reprezentanci nauki, kościoła, kultury, polityki i gospodarki, którzy swoją działalnością i dokonaniami trwale zapisali się w świadomości społecznej.

Pierwszym laureatem odznaczenia jest Jan Paweł II. Dotychczas nagrodami uhonorowano 68 osób. W gronie laureatów są m.in.: Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Penderecki, Józef Glemp, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Stanisław Dziwisz, Franciszek Macharski, Jan Nowak – Jeziorański, Leszek Kołakowski Ryszard Kapuściński.

Hipolit Cegielski (1815-1868), polski przemysłowiec, działacz społeczno-kulturalny. W 1850 założył w Poznaniu warsztat naprawczy, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później zakupił duży warsztat, w którym rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych – m.in. żniwiarek, kosiarek, siewników, młocarni. Fabryka została rozbudowana w okresie międzywojennym, a po II wojnie światowej przekształcono ją w Zakłady Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Cegielski brał czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Wielkopolski. W latach 1848-1850 wydawał „Gazetę Polską” – pierwszy poznański dziennik, a od 1859 „Dziennik Poznański”. W 1849 był posłem do sejmu pruskiego. Współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), a od 1865 prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego. (PAP)

kpr/ mki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :