Prezydent odznaczył prof. Stuligrosza Orderem Orła Białego

Prezydent odznaczył prof. Stuligrosza Orderem Orła Białego

10.10. Poznań (PAP) – Order Orła Białego otrzymał w niedzielę w Poznaniu prof. Stefan Stuligrosz. Twórca i dyrygent „Poznańskich Słowików” został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas benefisu z okazji 90. urodzin.

Tego dnia poznańskie środowisko artystyczne, a także przyjaciele i wychowankowie prof. Stuligrosza celebrowali jubileusz w trakcie koncertu „100 lat plus VAT. Benefis Stefana Stuligrosza” w Auli Uniwersyteckiej.

Wręczając jubilatowi odznaczenie, prezydent Bronisław Komorowski przypomniał, że słowiki – przynajmniej dwukrotnie – miały znaczący wpływ na losy kraju; poza „Poznańskimi Słowikami” były to ptaki, które, według kronik Długosza, przyczyniły się do śmierci Władysława Jagiełły.

„Długosz pisał z pewną drwiną, że co to za król, który zamiast rządzić, iść na wojnę, słucha tych ptaków. Myślę, że druga historia o wpływie +Słowików+ na historię naszego kraju skłania nas do tego, by powiedzieć, że to Jagiełło miał rację. Słowiki miały, mają i mieć będą ogromny wpływ na historię naszego kraju” – powiedział Komorowski.

Prezydent podkreślił rolę poznańskiego chóru w krzewieniu kultury polskiej.

„To już 70 lat, odkąd +Słowiki+ stanowią mocny akcent Poznania, znany w całej Wielkopolsce, w całej Polsce i na całym nieomal świecie. Za wszystkie dokonania serdeczne podziękowania. Nie odważę się śpiewać, ale dziękuję całym moim gorącym sercem” – powiedział.

Podczas jubileuszu urodzin artysty Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali z rąk prezydenta także chórzyści oraz członkowie Fundacji Poznańskie Słowiki.

„Służymy polskiej kulturze narodowej bezinteresownie. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za uhonorowanie nas odznaczeniami państwowymi. To najwyższe, które otrzymałem, jest cudownym blaskiem, który rozjaśnia wieczór mojego życia” – powiedział w trakcie uroczystości prof. Stuligrosz.

Podkreślił, że on sam, a także ponad 2 tys. wychowanków prowadzonego przez niego chóru krzewili polską kulturę muzyczną „na niezliczonych estradach kraju i świata, i w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych”. Wyraźnie wzruszony dziękował prezydentowi za obecność na poświęconym mu koncercie.

„Otaczamy pana najgłębszym szacunkiem i szczerym przywiązaniem. Osobiście codziennie wieczorem Matce Częstochowskiej polecam drogiego pana, jego małżonkę, całą rodzinę jej opiece. Niech u swego syna wyjedna panu łaskę roztropności, mądrości, powagi i szanowania tego najwyższego urzędu, jaki pan sprawuje” – powiedział prof. Stuligrosz.

Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. Działalność dyrygencką rozpoczął jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. dr. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.

Chór szybko osiągnął wysoki poziom wykonawczy. Po kilku latach wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Został także przyłączony do Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu), Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam obowiązki rektora.

W ciągu 70 lat pracy prof. Stuligrosza przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego i Antoniego Grefa.

Profesor skomponował blisko 600 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

Prowadzony przez Stefana Stuligrosza chór Poznańskie Słowiki występował na festiwalach m.in.: w Bergen, Brnie, Getyndze, Lourdes, Lozannie, Lyonie, Pradze, Rzymie i Wrocławiu. Chór występował m.in. dla prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, króla Szwecji Gustawa Adolfa VI, króla Hiszpanii Juana Carlosa, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, papieża Pawła VI.

Wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewał dla papieża Jana Pawła II. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Ma za sobą wielomiesięczne podróże artystyczne. W jego repertuarze jest ponad 1000 utworów wszystkich epok. (PAP)

rpo/ itm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :