Premiera wystawy ” Roman Polański. Aktor. Reżyser” w Gdyni

Premiera wystawy ” Roman Polański. Aktor. Reżyser” w Gdyni

04.09. Gdynia (PAP) – Plakaty, zdjęcia i fotosy z filmów Romana Polańskiego prezentujące dorobek wybitnego polskiego artysty – wśród nich filmowe eksponaty prezentowane publicznie po raz pierwszy – znajdą się na wystawie „Roman Polański. Aktor. Reżyser”, przygotowanej przez łódzkie Muzeum Kinematografii.

Ekspozycja pokazywana będzie w dniach 14-28 września w Muzeum Miasta Gdyni, towarzysząc 34. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych; z kolei od 8 października do 5 lutego będzie można ją oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi – poinformowała w piątek PAP kurator wystawy Krystyna Zamysłowska.

Zaprezentowany zostanie wyjątkowy zbiór archiwaliów, który dotąd nie był w Polsce pokazywany. Będą to m.in. zdjęcia i fotosy z filmów, które Polański – twórca takich obrazów jak „Nóż w wodzie”, „Dziecko Rosemary” czy „Pianista” – reżyserował i w których wystąpił jako aktor. Przede wszystkim są to zdjęcia z planów filmowych pochodzące z archiwum Polańskiego, uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół reżysera, m.in. od Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego i Leopolda Rene Nowaka.

„Niezwykle ciekawe wydają się zdjęcia z planów, które ukazują Romana Polańskiego przy pracy” – oceniła Zamysłowska. Jak wyjaśniła, są one ułożone chronologicznie, poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole filmowej, kończąc na najnowszych produkcjach. Autorami zdjęć są m.in. operatorzy Jerzy Lipman, Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk oraz fotografowie Guy Ferrandis i Piotr Bujnowicz.

Na wystawie będzie można obejrzeć także fotografie Polańskiego-aktora, który bardzo wcześnie objawił swój nieprzeciętny talent. Już w wieku 14 lat Polański występował w audycjach radiowych dla dzieci, stawiał też wówczas pierwsze kroki na teatralnej scenie.

W późniejszych latach Polański wielokrotnie próbował sił jako aktor filmowy. Grywał we własnych filmach, poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole czy w filmach „Lokator” i „Nieustraszeni zabójcy wampirów”. Grał ponadto epizody u swych kolegów reżyserów, m.in. u Wajdy („Pokolenie”, „Lotna”, „Niewinni czarodzieje”), Andrzeja Munka („Zezowate szczęście”), Janusza Morgensterna („Do widzenia, do jutra”). Ostatnim filmem fabularnym zrealizowanym w Polsce, w którym wystąpił była „Zemsta” Wajdy, gdzie Polański zagrał Papkina.

Artysta często występował też w filmach reżyserów zagranicznych. Zagrał m.in. w „Czystej formalności” Giuseppe Tornatore, w „Wielkim zmęczeniu” Michela Blanca, „Godzinach szczytu 3” Bretta Ratnera i w „Cichym chaosie” (2008) Antonio Luigi Grimaldiego. Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja multimedialna ukazująca aktorskie epizody Polańskiego.

Oprócz zdjęć, na wystawie pokazany zostanie unikatowy zbiór plakatów filmowych, pochodzących z kolekcji zgromadzonej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. To ponad 200 plakatów – m.in. z USA, Japonii, Meksyku, Argentyny, Turcji, Rosji czy Francji – stanowiących dowód na ogromną popularność polskiego reżysera i jego filmów na całym świecie. Wśród autorów tych prac są znakomici polscy plakaciści, wśród nich Jan Lenica, Wiesław Wałkuski, Jakub Erol.

Wystawie towarzyszyć będzie specjalna publikacja. Znalazły się w niej m.in. wypowiedzi osób, które z współpracowały z Polańskim i u których Polański występował jako aktor. Są to np. słowa Anny Sheppard, Allana Starskiego, Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna.

Ekspozycja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultura i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Patronat honorowy objęli nad nią szef resortu kultury oraz marszałek województwa łódzkiego. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :