Premier spotkał się z twórcami filmu „Miasto”

Premier spotkał się z twórcami filmu „Miasto”

W spotkaniu z Tuskiem w kancelarii premiera udział wziął płk Edmund Baranowski wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

„Poszliśmy do pana premiera, dlatego że film wymaga ogromnego budżetu, a bardzo dużą jego część mamy już skompletowaną. Po prostu jeśli chodzi o patronat premiera zależałoby nam na tym, by pan premier nas wsparł” – powiedział PAP Komasa po spotkaniu.

Pytany, jak premier odniósł się do tej sprawy, stwierdził, że „bardzo dobrze, świetnie”. Dopytywany, czy Tusk wesprze projekt, potwierdził. „Tak, pan premier popiera takie rzeczy” – zaznaczył, dodając, że premier „o wszystkim wiedział i był bardzo dobrze poinformowany”.

Film „Miasto” będzie opowiadał o wydarzeniach Powstania Warszawskiego i popularyzował wśród młodych ludzi przesłanie, dlaczego powinni pamiętać datę 1 sierpnia 1944 roku.

Do realizacji „Miasta” reżyser przygotowywał się przez prawie sześć lat. Konsultował się w tym czasie z wieloma ekspertami, w tym – z samymi powstańcami. Film – jak zapowiada Komasa – będzie mocno zakorzeniony w rzeczywistości, ale jego bohaterowie będą fikcyjni. Zdjęcia do obrazu będą kręcone w Warszawie i na Dolnym Śląsku.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. (PAP)

sdd/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :