Preisner: Festiwal Off Plus Camera utrzymuje wysoki poziom

Preisner: Festiwal Off Plus Camera utrzymuje wysoki poziom

24.4.Kraków (PAP) – Wysoki poziom tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera nie ustępuje ubiegłorocznej, pierwszej edycji imprezy – ocenił kompozytor Zbigniew Preisner, przewodniczący jury Krakowskiej Nagrody Filmowej, która przyznawana jest na tym festiwalu.

„Pierwszy festiwal zawsze wychodzi z rozpędu, gorzej z drugim. Wiele filmów jest ciekawych, moi koledzy jurorzy potwierdzają, że poziom rzeczywiście jest wysoki, a festiwal jest robiony na wysokim poziomie” – powiedział Preisner w piątek na konferencji prasowej w Krakowie.

Według Preisnera, często kino niezależne kojarzy się z „lekką smutą”. „Tutaj tak nie jest, są naprawdę fajne filmy i to się fajnie ogląda. To będzie trudna praca, żeby wytypować jeden film” – dodał Preisner.

Jurorzy konkursu podkreślają, że nagrodzenie jednego twórcy, ale za to bardzo wysoką nagrodą, zamiast wielu mniejszymi trofeami, to udany pomysł.

„Jestem pod wrażeniem filmów biorących udział w konkursie o Krakowską Nagrodę Filmową. Podoba mi się formuła tego festiwalu, według której jeden twórca otrzymuje bardzo dużo pieniędzy” – powiedział niemiecki reżyser, zdobywa dwóch berlińskich Srebrnych Niedźwiedzi, Max Faerberboeck.

Allison Anders, wieloletnia reżyserka serialu „Seks w wielkim mieście” podkreśla jednak, że przy takiej formule nagradzania, odpowiedzialność jurorów jest ogromna.

„Na tym festiwalu na jurorze spoczywa ogromna odpowiedzialność, bo przyznanie tak wysokiej nagrody właściwej osobie jest naprawdę trudnym zadaniem” – ocenia Anders.

Hiszpański reżyser, zdobywca Oskara, Fernando Trueba podkreśla, że konkurs i festiwal zyskują na promocji debiutujących twórców.

„Podoba mi się formuła, że jest to festiwal, w którego konkursie biorą udział pierwsze i drugie filmy reżyserów. Większość festiwali, to kluby wzajemnej adoracji, gdzie spotykają się te same osoby, a ich filmy są podobne. Ten festiwal patrzy w przyszłość” – powiedział Trueba.

W konkursie o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. dolarów rywalizuje dwanaście debiutanckich filmów fabularnych z całego świata. Jest ona głównym trofeum Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, trwającego od 17 kwietnia do niedzieli w Krakowie.

Do głównego festiwalowego konkursu filmów fabularnych zakwalifikowały się dzieła niezależnych reżyserów z Ameryki Północnej, Południowej oraz Europy. Wśród nich jest jeden polski obraz – „Wojna polsko-ruska”, wyreżyserowany przez Xawerego Żuławskiego.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty na zakończenie festiwalu. W niedzielę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczy w zwycięskiemu reżyserowi czek na 100 tys. USD i statuetkę CineWoman. Zwycięzca otrzyma również grant z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na produkcję kolejnego projektu filmowego realizowanego w Polsce, w wysokości 1 mln zł.

W jury Krakowskiej Nagrody Filmowej zasiadają: Zbigniew Preisner, Max Faerberboeck, Allison Anders, Andriej Zwiagincew i Fernando Trueba.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko „Off Camera” oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, w ramach projektu kulturalnego miasta Krakowa „6 zmysłów”.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :