Pracuj efektywnie, ale życiem rozkoszuj się powoli

Pracuj efektywnie, ale życiem rozkoszuj się powoli

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co należy do jednych z największych naszych wartości ? Odpowiedź i łatwa i trudna, ale sądzę, że najważniejsze, to zdrowie i czas.
Jak zatem postępować, aby zachować pierwsze i dysponować w pełni drugim ?
Recepta jest jedna – pracuj efektywnie, ale życiem rozkoszuj się powoli.
W księgarniach i w Internecie dostępnych jest wiele pozycji, rad i wskazówek pomagających w dobrej organizacji pracy i uzyskaniu jak najlepszej efektywności. Z pewnością warto z nimi się zapoznać. Najtrudniejszy jest jak zawsze początek. Zatem zacznij od biurka – tak od biurka. Jeżeli na twoim biurko, a może w pokoju lub miejsce pracy pojawił się bałagan, to koniecznie uprzątnij je zanim zaczniesz zarządzać swoim czasem. Przejrzyj wszystkie dokumenty i drobiazgi. Posegreguj je i wyrzuć te, które są niepotrzebne. Nieporządek na biurku, czy innym miejscu pracy przekłada się na chaos w głowie. Twoja praca staje się niewydajna, jest męcząca. W rezultacie może się okazać, że więcej czasu zużywasz na opanowanie tego zamętu niż na efektywną pracę. Natomiast uporządkowane biurko sprawia, że koncentrujesz się na tym co masz zrobić. Schludne miejsce pracy skupia twoją energię na zadaniu do wykonania.
Udało się ?
Jeśli tak, to próbuj dalej cierpliwie poznawać i wdrażać tajniki organizacji by pracować efektywniej, szybciej i wydajniej.
Najpierw praca, później odpoczynek – czyli rozkoszuj się życiem. Miło byłoby, aby przyjemności trwały jak najdłużej. Smakuj jedzenie. Posiłki należy spożywać powoli. (Michał Tombak poleca długie przeżuwanie). Spraw by seks trwał dłużej. Codzienna kąpiel, to i przyjemność i duchowe oczyszczenie. Dużej radości dostarczy rozmowa z Bogiem, to taka wyższa wersja modlitwy. A może pomedytujesz, czyli relaks. Sport – nie zapominaj o sporcie.
W ogóle warto wyznawać zasadę – spiesz się powoli. Pośpiech często jest przyczyną stresu, a ten może prowadzić do utraty zdrowia. Zdejmij nogę z pedału gazu. W ten sposób nie tylko ograniczysz liczbę wypadków, ale dostrzeżesz ile piękna kryje się w mijanych po drodze miejscach.
Co prawda modne jest intensywne życie. Otocznie podpowiada, że ekstremalne wyzwania i wysoki poziom adrenaliny niosą przyjemność. Tak, ale należy w tym dostrzec umiar, by nie przekraczać przesady, nałogu, nieprzekraczalnego. Poza tym stałe podwyższanie poziomu wrażeń przyczynia się do stępiania wrażliwości i znika radość ze zwykłych spraw.
Wybór jest w twoich rękach. Co będziesz robił szybciej a co wolniej ? Efekty mogą przynieść radość, czego ci życzę.

AB 2008.11.12

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :