Poznań: wystawa „Od Rembrandta do Matejki” w Centrum Kultury Zamek

Poznań: wystawa „Od Rembrandta do Matejki” w Centrum Kultury Zamek

W Poznaniu zobaczyć będzie można m.in. kopie prac Rembrandta, portrety Francesca Bartolozziego, Jana Piotra Norblina, a także rysunki Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Brandta i Mariana Kratochwila. Przeważająca część prac poświęcona jest tematyce religijnej, ale są też portrety i dzieła o tematyce mitologicznej.

Kolekcja grafik i rysunków licheńskiego Muzeum im ks. Józefa Jarzębowskiego liczy ponad 1000 prac. Autorami zebranych w kolekcji dzieł są artyści niderlandzcy, niemieccy, włoscy, francuscy i polscy. Kolekcja grafik wchodzi w skład liczącego kilkanaście tysięcy eksponatów zespołu obiektów, pamiątek, dokumentów i świadectw zgromadzonych przez marianina, ks. Józefa Jarzębowskiego (1897-1964).

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej kurator wystawy, Wojciech Luchowski, większość z pokazywanych w Poznaniu prac nie była do tej pory publicznie prezentowana, w budynku licheńskiego muzeum udostępniany jest niewielki wycinek zbiorów.

Wyjaśnił, że główny trzon licheńskiej kolekcji to kolekcja historyczna, grafiki i rysunki były zbierane niejako przy okazji.

„Ks. Jarzębowski w czasie II wojny światowej udał się w podróż po świecie, która w sumie potrwała 12 lat. Podczas tej wędrówki, kiedy zajmował się polskimi żołnierzami, dziećmi, cały czas zbierał eksponaty. Jest to więc kolekcja, która powstała w bardzo specyficznych warunkach” – zaznaczył Luchowski.

Zbiory licheńskiego muzeum pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania). Placówka została założona w latach 50. XX wieku przez ks. Jarzębowskiego, który ocalił wiele dzieł pozyskanych jeszcze w okresie międzywojennym, a także zebranych w trakcie podróży po całym świecie. Do Anglii trafiły po wojnie zabytki z Polski, Francji, Włoch i Niemiec.

W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do Lichenia. W muzeum eksponowane są m.in. dokumenty królów z XVI i XVII wieku, wodzów i bohaterów narodowych, rękopisy oraz pierwsze wydania książek m.in. Sienkiewicza, Norwida, Kraszewskiego, zielnik Orzeszkowej, kolekcja białej broni i cenne starodruki.

Wystawa „Od Rembrandta do Matejki” w Poznaniu potrwa do 10 kwietnia. (PAP)

rpo/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :