Polskie miasta przygotowują się do plenerowych imprez sylwestrowych

Polskie miasta przygotowują się do plenerowych imprez sylwestrowych

Stolica po raz trzeci przywita Nowy Rok na koncercie na Placu Konstytucji. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będą największe hity Europy, na scenie pojawią się m.in. szwedzki zespół Roxette, Doda, Kasia Kowalska, Maciej Maleńczuk, Urszula, zespoły Ira, Kombii, Golec uOrkiestra. Wystąpią także Cezary Pazura i Maryjusz Kałamaga.

O północy życzenia noworoczne uczestnikom złożą prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i przewodniczący PE Jerzy Buzek. Będzie pokaz sztucznych ogni oraz występ śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, która zaśpiewa Hymn Zjednoczonej Europy, czyli „Odę do radości” Ludwika van Beethovena. Koncert rozpocznie się o godz. 20 i potrwa blisko sześć godzin.

Amerykańska piosenkarka Kelis będzie gwiazdą sylwestrowej imprezy tanecznej „WOW!night. Music Square Session”, która odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie. Zagrają także prekursorzy stylu reggae house R.I.O – projekt powołany do życia w 2007 roku przez zespół producentów w składzie Manuel Reuter (Manian) i Yann Peifer (Yanou), a także polscy DJ-e: Robert M. i DJ Namteh. O północy przewidziano pokaz sztucznych ogni i confetti show. Życzenia noworoczne mieszkańcom miasta złoży prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Na wrocławskim rynku zabawa rozpocznie się o godz. 20, a zakończy ok. godz. 1.30. Wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Feel, Bajm, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Zakopower i szwedzki zespół Ace of Base. Impreza będzie transmitowana przez TVP2. Wraz z wybiciem północy rozpocznie się kilkuminutowy pokaz fajerwerków, a prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz złoży wszystkim noworoczne życzenia. Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwać będzie, m.in. 21 lekarzy oraz 300 policjantów i 100 strażników miejskich.

Sylwestrowe imprezy plenerowe przygotowały także samorządy kilku miast woj. śląskiego: m.in. w Katowic, Gliwic, Chorzowa i Częstochowy. Największa z nich odbędzie się przed katowickim Spodkiem, wystąpią zespoły Budka Suflera i Sami, a także wokaliści Alicja Janosz i Danny ze Szwecji oraz polskie kabarety. Impreza rozpocznie się o godz. 20, a zakończy się ok. godz. 1.

W Gliwicach, gdzie w ostatnich tygodniach zakończono remont historycznego miejskiego rynku, zabawa odbędzie się pod hasłem „Nowy Rynek na Nowy Rok”. Zamiast tradycyjnego koncertu miasto przygotowało kilkunastominutowe audiowizualne widowisko „Architectural mapping”. Po pokazie sztucznych ogni zaplanowano natomiast pokaz iluminacji wyremontowanego placu.

Przygotowana przez gdański samorząd impreza sylwestrowa odbędzie się tradycyjnie na Targu Węglowym w samym centrum miasta. Zabawa rozpocznie się o godz. 22. Tegorocznego sylwestra uświetni występ niemieckiego DJ-a znanego jako Shaun Baker z wokalistką MaLoY oraz innym niemieckim DJ-em Sebastianem Wolterem. Muzyce towarzyszyć będą efekty świetlne i pirotechniczne. O północy rozpocznie się piętnastominutowy pokaz sztucznych ogni.

W Gdyni na imprezie, która odbywać się będzie na Skwerze Kościuszki, wystąpią Detko Band, Papa D oraz Norbi. Także gości tej imprezy o północy czeka pokaz fajerwerków.

W Szczecinie impreza sylwestrowa odbędzie się na Jasnych Błoniach, gdzie zagrają Myslovitz i Dżem. Koncert rozpocznie występ zespołu Cuba de Zoo – finalisty szczecińskiego Festiwalu GRAMY 2010. Miejski Sylwester rozpocznie się o godz. 22 i potrwa do godz. 1.30. O północy odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Ponad 3 tys. olsztynian przywita Nowy Rok przed Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, nazywanym potocznie „szubienicami”. Od godz. 23.15 do 1 zaplanowano występy zespołu grającego covery, pokaz sztucznych ogni, a o północy toast wzniesiony bezalkoholowym szampanem i krótkie wystąpienie prezydenta miasta Piotra Grzymowicza.

Sylwester w Poznaniu upłynie pod hasłem „Poznań dyla”. Imprezę na Placu Wolności poprowadzi didżej wraz z instruktorką tańca, a do zabawy zagrzewać będą profesjonalni tancerze. O północy niebo nad stolicą Wielkopolski rozświetlą fajerwerki wystrzelone z pięciu punktów miasta. Pokazowi towarzyszyć będzie polonez A-dur Henryka Wieniawskiego. Będzie to nawiązanie do odbywającego się w Poznaniu w 2011 r. Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.

Zabawa sylwestrowa w Lublinie będzie trwała na Placu Litewskim w centrum miasta od godz. 21.30 do 1.30. Poprowadzą ją didżeje: Senior Efebo, Endru Vega oraz Ya-Neck. W programie zapowiedziano m.in. klasyczne przeboje, muzykę retro oraz rytmy latynoamerykańskie. Nie będzie w tym roku występów wykonawców na żywo. O północy życzenia uczestnikom złoży prezydent Lublina Krzysztof Żuk, potem odpalone zostaną fajerwerki.

Kielczanie będą mogli powitać Nowy Rok podczas imprezy plenerowej, organizowanej na parkingu Kieleckiego Centrum Kultury. Gwiazdą zabawy będzie zespół De Mono; wystąpią także zespoły Ambulans i Klezmers. Kilka minut przed północą, prezydent miasta złoży jej uczestnikom noworoczne życzenia. O północy zaplanowano noworoczny toast i pokaz sztucznych ogni. Zabawa potrwa do godz. 1.30. Imprezie będą towarzyszyły niespodzianki i konkursy, m.in. na najoryginalniejsze nakrycie głowy.

„Razem w Nowy Rok” to hasło sylwestrowej imprezy w Zielonej Górze organizowanej przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Gwiazdą wieczoru będzie Jacek Stachursky i towarzysząca mu formacja „Spoko”, którzy wyjdą na scenę około północy. Życzenia noworoczne złoży mieszkańcom prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Uczestnicy imprezy obejrzą także pokaz pirotechniczny. Impreza odbędzie się na parkingu Centrum Biznesu przy ulicy Boh. Westerplatte, rozpocznie się o godz. 23 i potrwa do godz. 1.

W Gorzowie Wlkp. impreza sylwestrowa odbędzie się już po raz czwarty na bulwarze nad Wartą. Zabawa rozpocznie się o godz. 22. od koncertu zespołu Jesienni ze Szczecina, przed północą na scenie pojawi się zespół Nana. Zaplanowano także pokaz sztucznych ogni. Impreza zakończy się ok. godz. 1.

Reni Jusis, Novika, AbradAb, Tomek Makowiecki będą gwiazdami tegorocznego sylwestra na rzeszowskim rynku. Ich koncerty będą oddzielone występami grup tanecznych. O północy będą także m.in. sztuczne ognie i latające chińskie lampiony. Impreza potrwa od godz. 20 do godz. 2.

Od dawna zarezerwowane już są miejsca na bale sylwestrowe w hotelach, pensjonatach górskich i gospodarstwach agroturystycznych w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Pierwsze rezerwacje na tegorocznego sylwestra wpłynęły już w styczniu.

W Zakopanem nie odbędzie się żadna zorganizowana masowa impreza na wolnym powietrzu, ale jak co roku turyści przywitają Nowy Rok na Krupówkach oraz na Gubałówce i Antałówce. Bilety na zorganizowane bale sylwestrowe w zakopiańskich lokalach pod Giewontem jeszcze są dostępne, bo turyści jak co roku, wykupują je w ostatniej chwili, czekając na okazje. Ceny za wstęp na bale w lokalach na Krupówkach wahają się od 150 zł do 500 zł. Pensjonaty pod Giewontem organizują również dla swoich gości kuligi zakończone imprezą z góralską muzyką przy ognisku lub w regionalnej karczmie. Ceny takiej imprezy to od 200 do 500 zł za osobę.

Ze względów bezpieczeństwa w tym roku miłośnicy białego szaleństwa nie będą mogli przywitać Nowego Roku na największych stokach narciarskich. Stacje narciarskie będą czynne jedynie do wieczora.(PAP)

akw/ mmd/ mrd/ szt/ kyc/ ban/ mtb/ aks/ mic/ rpo/ szb/ kop/ szt/ mbo/ rgr/ bos/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :