Pogrzeb Zapasiewicza 22 lipcaw Warszawie

Pogrzeb Zapasiewicza 22 lipcaw Warszawie

16.07. Warszawa (PAP) – Pogrzeb Zbigniewa Zapasiewicza odbędzie się 22 lipca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie – poinformował stołeczny Teatr Powszechny, z którym związany był artysta.

Zbigniew Zapasiewicz, wybitny aktor filmowy i teatralny, zmarł we wtorek 14 lipca w Warszawie. Miał 75 lat.

Karierę filmową rozpoczął w 1963 r. rolą księdza w „Wianie” Jana Łomnickiego. Rok później wystąpił w „Spotkaniu ze szpiegiem” Jana Batorego – razem z Beatą Tyszkiewicz i Stanisławem Mikulskim. Kolejne role Zapasiewicza to m.in. dziennikarz telewizyjny w „Ktokolwiek wie…” Kazimierza Kutza (1966), docent w „Za ścianą” Krzysztofa Zanussiego (1971) i okrutny Kessler w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (1974).

W 1976 r. Zapasiewicz stworzył jedną z najwspanialszych ról w swej filmowej karierze – zagrał cynicznego i wyrachowanego docenta Szelestowskiego w „Barwach ochronnych” Zanussiego, znakomitym filmie reprezentującym nurt „moralnego niepokoju”. W 1978 r. wykreował równie wybitną rolę, dziennikarza Jerzego Michałowskiego, w filmie Wajdy „Bez znieczulenia”.

W dorobku miał również wiele znakomitych ról w Teatrze Telewizji, dla którego także reżyserował. Zafascynowany twórczością Zbigniewa Herberta, zrealizował np. spektakle „Pan Cogito” (1981) i „Powrót Pana Cogito” (1992).

Kariera teatralna Zapasiewicza w Warszawie obejmowała m.in. występy na scenach teatrów Dramatycznego, Współczesnego i Powszechnego.

„Odszedł jeden z najbardziej profesjonalnych aktorów” – powiedział po śmierci Zapasiewicza minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Takie aktorstwo, jakie prezentował Zbigniew Zapasiewicz, jest nieprzemijające, ma wartość ponadczasową; żal po odejściu tego aktora jest nieprawdopodobny – powiedział Zdrojewski.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :