Pogrzeb Macieja Zembatego na Wojskowych Powązkach

Pogrzeb Macieja Zembatego na Wojskowych Powązkach

Ok. godz. 14., kiedy w stolicy rozpoczynało się pożegnanie Zembatego, z Wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie odegrano utwór „Alleluja” Leonarda Cohena.

Ostatnie pożegnanie artysty miało miejsce w domu pogrzebowym na Powązkach. Urna z prochami Zembatego otoczona była wieńcami, przed nią ustawiono zdjęcie artysty, położono też gitarę. Uroczystości towarzyszyły utwory Zembatego.

„Jego życie było nieustannym poszukiwaniem wolności, próbą określenia swojej prawdziwej tożsamości, prawdziwej osoby. Czasem miałem wrażenie, że jego usiłowania odnalezienia siebie samego prowadziły do pewnego dystansowania się do siebie, patrzenia na siebie niejako z zewnątrz” – mówił przyjaciel zmarłego Maciej Karpiński.

Jak dodał, artysta zachował wspomniany dystans do siebie, swej choroby do ostatnich chwil.

„Równocześnie cechowała go pewnego rodzaju skrajność we wszystkim, co robił – zarówno w życiu prywatnym, jak i w twórczości. Był w niej zarówno rubaszny humor jak i głęboki liryzm, ostra satyra polityczna jak i poezja. Przez całe życie zachował w sobie coś z chłopca, który nigdy nie chciał dorosnąć” – podkreślił.

W uroczystości wzięła udział rodzina i bliscy zmarłego i liczni przybyli wielbiciele jego talentu oraz mieszkańcy stolicy.

Maciej Zembaty urodził się 16 maja 1944 r. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską napisał na temat polskiej piosenki i gwary więziennej. Zadebiutował w 1965 r. na Festiwalu Opolskim, gdzie uzyskał wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepszy debiut autorski.

W 1972 r. zetknął się z piosenkami Leonarda Cohena. Przetłumaczył ich ponad 60. Wydał także kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek Cohena. Jego tłumaczenie piosenki „Partisan” stało się jednym z nieoficjalnych hymnów przywódców Solidarności internowanych w latach stanu wojennego.

W 1972 r. we współpracy z Jackiem Janczarskim stworzył radiowe słuchowisko „Rodzina Poszepszyńskich”, jedną ze sztandarowych audycji rozrywkowych Polskiego Radia. W latach 70. związał się też z Programem Trzecim Polskiego Radia, gdzie prowadził m.in. autorską audycję „Zgryz”, był też jednym z prezenterów „Zapraszamy do Trójki”.

W pierwszą rocznicę Sierpnia’80 współtworzył Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku – imprezę prezentującą twórców i twórczość funkcjonującą poza peerelowską cenzurą.

Współpracował z polskimi reżyserami jako scenarzysta i autor muzyki do filmów m.in. „Około północy” (1977), „Sam na sam” (1977) i serialu „Siedem życzeń” (1984). (PAP)

agz/ akn/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :