Pogrzeb Jerzego Nowosielskiego odbędzie się w sobotę

Pogrzeb Jerzego Nowosielskiego odbędzie się w sobotę

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 od nabożeństwa za zmarłych w krakowskiej cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Szpitalnej. W południe kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy Cmentarza Rakowickiego do Alei Zasłużonych – poinformował PAP przyjaciel i opiekun artysty, Andrzej Starmach.

Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie w poniedziałek. Miał 88 lat. Jego matka była katoliczką, ojciec unitą, on sam wyznawcą prawosławia.

We wtorek rano nabożeństwa żałobne za prof. Nowosielskiego zostały odprawione w greckokatolickiej katedrze we Wrocławiu oraz w Sanktuarium Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze – w cerkwi w całości zaprojektowanej przez zmarłego artystę.

Nowosielski znany jest przede wszystkim jako autor prac religijnych – malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii, m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, Krakowie i Warszawie. Był profesorem i długoletnim wykładowcą krakowskiej ASP.

Artysta malował portrety, pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne. Jego prace znajdują się w polskich muzeach, ale także w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, USA, Niemczech. W 2008 r. Nowosielski został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis, a w 2010 r. prestiżową Nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, którą przyznano mu w „w uznaniu dla osiągnięć artystycznych oraz jego wytrwałej pracy na rzecz pojednania Kościołów i narodów”.(PAP)

wos/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :