Podpisano umowę na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich

Podpisano umowę na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich

17.06. Warszawa (PAP) – Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister kultury Bogdan Zdrojewski, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Paweł Barański i prezes zarządu Polimex-Mostostal Konrad Jaskóła – podpisali w środę w stołecznym Ratuszu umowę na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w Warszawie naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem autorstwa fińskiego architekta Rainera Mahlamaki, będzie miało ponad 12 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, z czego blisko 5 tys. m. kw. zajmie wystawa główna i wystawy czasowe. Na górnym poziomie mają się znajdować m.in. sala kinowa i sale konferencyjne, pomieszczenia centrum edukacyjnego oraz wystawy okresowe. Stała ekspozycja ma zająć dolny, podziemny poziom.

Autorem inicjatywy utworzenia muzeum było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 roku ogłoszono werdykt jury na projekt placówki, w roku 2006 została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami muzeum, zaś w czerwcu 2007 roku w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

„Ogromnie cieszymy się, że muzeum powstanie. Od początku zależało nam, by nie było to muzeum holokaustu, choć będzie to jego bardzo istotny element. Jednak przede wszystkim ma być to placówka przybliżająca wspólne życie, wspólną historię Polaków i Żydów na ziemiach polskich, która trwała jak wiadomo tysiąc lat. Ważne jest dla nas by było to nie tylko muzeum upamiętniające tragiczną historię holokaustu, ale także miejsce zbliżające żywych, zwłaszcza młodzież polską i żydowską. Myślę, że również projekt placówki jest jednym z najpiękniejszych i stanie się ważnym elementem panoramy centrum miasta” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Minister kultury podkreślił, że w jego opinii placówka pokonuje obecnie najtrudniejszy moment swojego powstawania, czyli „budowanie jego projektu od strony finansowej, inżynieryjnej i pozyskiwania wykonawcy”.

„Dlatego trzeba docenić ten moment. Pragnę zaznaczyć, że bardzo mi zależy, by stolica pod względem oferty kulturalnej była kompletna, była miastem, w którym wszystkie przedsięwzięcia, takie jak edukacja, szacunek do przeszłości, budowanie oferty, która ma wymiar międzynarodowy, składają się na ważną całość. Muzeum Historii Żydów Polskich jest jednym z najważniejszych elementów tej kompletności. Ważne, by pamięć o przeszłości budowała wrażliwość, wiedzę, właściwe postawy i w mojej ocenie ta placówka te funkcję będzie wypełniać” – zaznaczył Zdrojewski.

Podpisana umowa opiewa na ponad 152 mln zł. Placówka ma powstać do marca 2012 roku. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :