Podpisano program wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej

Podpisano program wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej

13.3.Warszawa (PAP) – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz profesor Piotr Sztompka podpisali w piątek ostateczną wersję programu Kongresu Kultury Polskiej, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie – informuje ministerstwo kultury.

Kongres Kultury Polskiej odbędzie się po raz szósty w historii, w tym roku jego gospodarzem będzie Uniwersytet Jagielloński. Weźmie w nim udział prawie tysiąc artystów, ludzi kultury, przedstawicieli samorządów lokalnych i dziennikarzy. Radzie programowej kongresu przewodniczy profesor Piotr Sztompka. W skład rady wchodzą m.in. Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Krzysztof Penderecki, Anda Rottenberg, Edmund Wnuk-Lipiński.

Kongres odbywać się będzie pod hasłem: „Kultura w czasie zmian” i ma być podsumowaniem 20 lat funkcjonowania kultury w wolnej Polsce. Punktem wyjścia do dyskusji ma być stworzony przez grupę specjalistów „Raport o stanie kultury” – pierwszy tak obszerny dokument podsumowujący ostatnie 20 lat funkcjonowania instytucji kultury i środowisk artystycznych w Polsce. Przedmiotem dyskusji będą też rozwiązania prawne, w dziedzinie kultury oraz system edukacji artystycznej.

Autorem logo i oprawy plastycznej Kongresu jest malarz Leon Tarasewicz. Przygotowana jest także strona internetowa KKP. Ministerstwo chce za pomocą nowoczesnych technologii dotrzeć do młodych odbiorców kultury, planowane są m.in. debaty internetowe.

Będzie to już szósty kongres kultury polskiej w historii, poprzednie zwoływano z inspiracji elit społecznych i intelektualnych w latach 1910, 1936, 1966, 1981 i 2000. W grudniu 1981 r. obrady kongresu przerwało wprowadzenie stanu wojennego. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :