Podpisano list intencyjny w sprawie remontu Pałacu na Wyspie w Łazienkach

Podpisano list intencyjny w sprawie remontu Pałacu na Wyspie w Łazienkach

Zaplanowano m.in. remont elewacji wraz z rzeźbami i widowni amfiteatru.

Na realizację inwestycji – zgodnie z podpisanym w czwartek w Pałacu na Wyspie dokumencie – ministerstwo kultury zarezerwowało, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 24 mln złotych. Całkowita wartość projektu to 34 mln zł.

„To miejsce powinno stać się wzorowym przykładem obiektu zabytkowego, w którym można spędzać czas wolny – z szeroko adresowaną ofertą artystyczną, programem kulturalnym” – mówił podczas czwartkowej uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Jak mówił, w przygotowaniu są już kolejne projekty rewitalizacyjne dotyczące Łazienek, planowane na lata 2012-14. „Te przedsięwzięcia mają uratować Łazienki przed (…) naturalnym procesem niszczenia” – mówił minister.

Zdrojewski zwrócił uwagę, że dzięki rozmaitym wydarzeniom artystycznym i projektom kulturalnym organizowanym w Łazienkach, zwiększyła się frekwencja osób odwiedzających muzeum. W 2010 roku Muzeum Łazienki Królewskie odwiedziło ponad 120 tys. osób, w 2011 – prawie 200 tys., a same ogrody odwiedza rocznie ponad 1,6 mln osób. „Osiągnęliśmy poziom, który jeszcze nie jest satysfakcjonujący, ale który (…) naprawdę warty jest odnotowania” – uznał Zdrojewski.

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz zwrócił uwagę, że frekwencja odwiedzających muzeum wzrosła w sumie o 58 proc. „Stało się tak dzięki polityce otwartości i nowej ofercie programowej” – mówił. Wystawę „Rembrandt i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta” obejrzało ponad 50 tys. osób, a wystawy Galerii Plenerowej w Alejach Ujazdowskich – ponad 120 tys. osób.

Zagwarantowane przez resort kultury pieniądze ze środków europejskich mają zostać przeznaczone na m.in. wymianę pokrycia dachu pałacu, wymianę instalacji elektrycznej, remont Pawilonu Wschodniego przy Pałacu na Wyspie, rewitalizację nawierzchni alejek wokół Pałacu na Wyspie. Realizację prac zaplanowano na lata 2012-15.

Zielniewicz zapewniał, że prace remontowe będą organizowane w taki sposób, aby goście Łazienek nie odczuwali uciążliwości związanych z remontem. „Będziemy działać tak, aby żaden z obiektów nie był całkiem wyłączony z użytku, a żadna z alei nie była całościowo wyłączona z ruchu” – mówił.

Zwrócił też uwagę, że – oprócz środków zapewnianych przez resort kultury – Łazienkom udaje się pozyskać pieniądze z innych źródeł, m.in. od prezydenta. Jak poinformował Zielniewicz, prezydent Bronisław Komorowski przeznaczył w tym roku ze swojego budżetu kwotę 7 mln dla Łazienek Królewskich.

„Już w tym roku – właśnie dzięki środkom z kancelarii prezydenta będziemy prowadzili prace przy ogrodzie, który otacza Starą Oranżerię. Dzięki tym środkom będziemy też prowadzić prace wokół otoczenia pomnika Fryderyka Chopina. To miejsce, które odwiedzają wszyscy, a ostatni raz było poważnie remontowane w 1964 roku” – zwrócił uwagę Zielniewicz.

W proces ratowania Łazienek, jak mówił, włączył się też minister ochrony środowiska. „Podpisaliśmy już umowę na 2 mln zł, następna – na kolejne 2 mln – jest dyskutowana” – mówił. Łazienki pozyskają też w tym roku z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ok. 4 mln zł.

„Udało nam się podpisać też umowy z dużymi mecenasami, którzy utworzyli Klub Mecenasów Łazienek. Zgromadziliśmy dzięki niemu kwotę ośmiu mln zł (…). Dzięki tym tym wszystkim środkom kwota wydatków na projekty rewitalizacyjne w Łazienkach może przekroczyć 80 mln zł” – zauważył.

Kolejnym obiektem poddanym rewitalizacji ma być Stara Pomarańczarnia.

„Stara Pomarańczarnia, wraz z galerią rzeźby i Teatrem Stanisławowskim to, oprócz Pałacu na Wyspie zwanym także Pałacem na Wodzie, drugi wielki projekt, który pragniemy zrealizować do końca 2015 roku” – zapowiedział Zielniewicz. (PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :