Podkarpacie muzea będzie można zwiedzać w internecie

Podkarpacie muzea będzie można zwiedzać w internecie

Głównym realizatorem projektu jest Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, a twórcą portalu i dostawcą sprzętu jest konsorcjum, w którego skład wchodzi: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz krakowska firma Megatel.

Jak poinformował w poniedziałek PAP dyr. Muzeum Okręgowego w Rzeszowie Bogdan Kaczmar, głównym celem przedsięwzięcia jest pokonanie „bariery gabloty” muzealnej i stworzenie platformy internetowej, gdzie będzie można obejrzeć poszczególne eksponaty prezentowane trójwymiarowo.

„Mamy nadzieję, że naszymi głównymi odbiorcami będą mieszkańcy wsi i małych miejscowości, którzy mają znacznie utrudniony dostęp do muzeów. Dzięki temu portalowi będą mogli poznać ofertę muzealną, obejrzeć eksponaty z każdej strony, obrócić, niemalże dotknąć, co jest niemożliwe podczas tradycyjnego zwiedzania” – powiedział Kaczmar.

Wyraził jednak nadzieję, że projekt „Wirtualne Muzea Podkarpacia” zachęci do odwiedzania placówek „na żywo”.

Obecnie w projekcie bierze udział siedem placówek muzealnych z regionu: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Zamku w Łańcucie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Muzeum Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. W trakcie trwania projektu, do udziału w nim będą zapraszane kolejne placówki.

W ramach projektu w rzeszowskim muzeum powstanie Laboratorium Digitalizacji Dóbr Kultury 2D/3D, wyposażone w cztery nowoczesne skanery. Dzięki temu na portalu znajdą się przestrzenne modele 140 eksponatów z placówek biorących udział w przedsięwzięciu.

Będą to m.in. elementy wyposażenia wnętrz Muzeum-Zamku w Łańcucie, eksponaty archeologiczne i historyczne z rzeszowskiego muzeum, wnętrza chat z obu podkarpackich skansenów: w Sanoku i Kolbuszowej.

Jak zauważył Kaczmar, będzie to doskonała dokumentacja zbiorów i obiektów, z której będzie można korzystać np. przy odnawianiu i odtwarzaniu eksponatów, przy inwentaryzacji lub przy poszukiwaniach w przypadku kradzieży.

Po zakończeniu realizacji projektu laboratorium służyć będzie wszystkim podkarpackim placówkom, a więc – jak podkreślił dyrektor – zbiór eksponatów zamieszonych w sieci będzie się powiększał.

Istotnym elementem projektu jest także nieodpłatna możliwość promocji na portalu placówek muzealnych, które przystąpią do projektu.

Koszt całego projektu to prawie 6 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych, a 15 proc. to wkład województwa podkarpackiego.

Witryna ma wystartować we wrześniu br. W realizacji i procesie projektowym zostaną wykorzystane takie technologie jak m.in. animowana infografika o charakterze dwu- i trójwymiarowym, multimedialne filmy prezentacyjne.(PAP)

api/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :