Podhale: rozpoczęły się 44. Sabałowe Bajania

Podhale: rozpoczęły się 44. Sabałowe Bajania

11.08. Bukowina Tatrzańska (PAP) – 180 ludowych muzykantów, gawędziarzy i śpiewaków z różnych stron Polski będzie rywalizowało o góralskie spinki oraz nagrody pieniężne podczas rozpoczętych w środę Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej.

Jak powiedział PAP dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej Bartłomiej Koszarek, głównym wydarzeniem Sabałowych Bajań będzie Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.

Kulminacją imprezy będzie zaplanowana na sobotni wieczór Sabałowa Noc, podczas której sześciu górali, którzy w sposób szczególny odznaczyli się w tworzeniu podhalańskiej kultury, dołączy do braci zbójeckiej. Zbójnicy odznaczeni będą ciupagą zbójnicką i srebrnym pierścieniem hetmańskim z napisem „Równajcie świat”. Taki pierścień otrzymał m.in. prezydent Bronisław Komorowski podczas kampanii wyborczej z rąk hetmana starszyzny zbójnickiej, rektora Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, prof. Stanisława Chodorowicza.

Jak powiedział PAP Koszarek, w tym roku po raz pierwszy przed pasowaniem nowych zbójników odbędzie się uhonorowanie trzech kobiet poprzez nadanie im tytułu „Wierchowych Orlic”. Oprócz zaszczytnego tytułu kobiety otrzymają srebrne krzyże z koralem. „Starszyzna zbójnicka wybrała trzy kobiety, które szczególnie odznaczyły się w pielęgnowaniu góralskiej tradycji” – powiedział Koszarek.

Nazwiska nowych zbójników i orlic utrzymywane są w tajemnicy aż do Sabałowej Nocy. Wtedy z pełnym ceremoniałem w obecności setek widzów odbywa się nadanie zaszczytnych tytułów. Pasowania na zbójników odbywają się nieprzerwanie od 1972 roku.

Sabałowym Bajaniom towarzyszy szereg imprez: zawody strzeleckie, spektakle teatralne w wykonaniu amatorskich zespołów, prezentacja kapel ludowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, koncerty folkowych zespołów rozrywkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej oraz kiermasz sztuki ludowej.

Patronem Sabałowych Bajań jest gawędziarz, muzykant, symbol legendarnej góralszczyzny, przyjaciel dra Tytusa Chałubińskiego, Jan Krzeptowski-Sabała, zwany „bardem Podhala”.

Pierwsze Sabałowe Bajania odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w roku 1967. Początkowo w imprezie uczestniczyli wyłącznie gawędziarze, ale już w roku 1969 dołączyli do nich instrumentaliści ludowi, a od roku 1974 zostały one wzbogacone i urozmaicone konkursem na mowę starosty weselnego.

Organizatorem Sabałowych Bajań, które potrwają do niedzieli, jest Bukowiańskie Centrum Kultury Dom Ludowy. (PAP)

szb/ hes/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :