Płomień 81

Płomień 81

Formacja Płomień 81 wywodzi się z Warszawy, a konkretnie z dzielnicy Ursynów. Kiedyś Tworzyli go Deus, Pezet oraz Onar jednak do dnia dzisiejszego nie dotrwał Deus. Tak więc w grupie znajdują się obecnie Pezet i Onar.
Grupa powstała po rozpadzie formacji TJK, którą tworzyli Onar, WuBe i Kret. Jednak w 1998 roku TJK bez Onara nagrało kilka kawałków i odnieśli sukces. Kiedy do grupy powrócił Onar od razu rozwiązano z nim współpracę. Postanowił wraz z Pezetem założyć nowy zespół, który ostatecznie nazwano Płomień 81.
Pierwszym utworem, który nagrali był „Ursynów”, gdzie gościnnie wystąpił Lady K, która wydana została na składance „Enigma: 0-22 vol. 2” wydaną przez Tytusa. Dzięki współpracy z Tytusem Płomień 81 podpisali kontrakt z Asfalt Records, a w 1999 roku wydano „EPka Asfalt Wiosna ‘99”, na której znalazły się utwory: „Muzyka” i „Miłe słowa”. W tym też roku wydano płytę „Na zawsze będzie płonął”, a materiał został wyprodukowany przez Ośkę.
Następnym utworem, który ukazał się na składance „Hip-hopowy raport z osiedla” był „Pytasz kim jestem”.
W tamtym czasie Płomień 81 nawiązał współpracę z zespołem DJ 600V, z którym nagrał „Szejsetkilovalt”, gdzie nagrali kawałek „Mieszkam w mieście”. Przy pracy nad tym krążkiem poznali Deusa, który wstąpił do Płomienia 81.
Po kilku latach współpracy z wytwórnią Asfalt Płomień 81 odszedł od niej i nawiązał współpracę z niezależną wytwórnią R.R.X., która w 2000 roku wydała drugi krążek Płomienia 81 „Nasze dni”. Po nagraniu utworu „Projekt jest w drodze” artyści zdecydowali o rozpoczęciu samodzielnej pracy.
W roku 2005 Płomień 81 wydał pierwszą płytę po reaktywacji „Historie z sąsiedztwa”, którego twórcami są Pezet i Onar. Przy tworzeniu tej płyty brał również udział Deus.

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :