Pierwszy dzień targów książki: nominacje do nagród

Pierwszy dzień targów książki: nominacje do nagród

21.5.Warszawa (PAP) – Czwartek, pierwszy dzień 54. Międzynarodowych Targów Książki, odbywających się w Warszawie, upłynął pod znakiem nominacji do nagród literackich.

Ogłoszono tytuły 20 książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike oraz 14 książek kandydujących do Nagrody Literackiej Gdynia. W czterech wypadkach jurorzy obu nagród byli zgodni: nominacje do obu nagród otrzymały książki: „Fabryka muchołapek” Andrzeja Barta, „Bambino” Ingi Iwasiów oraz tomik wierszy „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

Bohaterem pierwszego dnia targów był gość honorowy – Rada Europy. Ta organizacja, obchodząca w tym roku 60-lecie swego istnienia, prowadzi bogatą działalność kulturalną i wydaje wiele książek, specjalizując się w podręcznikach dla nauczycieli i publikacjach dotyczących obrony praw człowieka.

Na warszawskich targach Rada Europy zaprezentuje dwie prowadzone przez siebie kampanie. Pierwsza z nich skierowana jest przeciwko stosowaniu kar cielesnych wobec dzieci, druga, w której uczestniczą polscy sportowcy (m.in. Robert Korzeniowski i Maciej Kurzajewski), dotyczy dyskryminacji w sporcie. Na targach promowana jest też jubileuszowa książka „60 lat Rady Europy. Tworzenie i stosowanie standardów prawnych”.

Nastroje na targach podniosły wyniki rankingu największych wydawnictw 2008 roku, opublikowanego w czwartek w „Rzeczpospolitej” oraz targowym informatorze. Wynika z niego, że kryzys nie dotknął jeszcze branży wydawniczej – przychody ze sprzedaży książek wzrosły w 2008 roku o 12,4 proc. i zamknęły się rekordową jak dotąd dla polskiego rynku wydawniczego wartością 2,91 mld zł. Średnia cena książki wzrosła w zeszłym roku o 4,6 proc. i wynosi 31,90 zł.

Z rankingu wynika też, że Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, które dotychczas miały pozycję lidera ustąpiły pierwszego miejsca Grupie Wydawniczej PWN, która w zeszłym roku opublikowała 1614 tytułów i zanotowała wzrost przychodów aż o 44 proc. Na drugim miejscu jest WSiP, a na trzecim – Wolters Kluwer Polska.

Na tegorocznych targach bardzo widoczna jest młoda gałąź rynku wydawniczego – audiobooki. Firma audioteka.pl przygotowała fragmenty audiobooków w formacie mp3 do pobrania dla odwiedzających. Można to zrobić za darmo, wprost do telefonu komórkowego za pomocą technologii Bluetooth na stoiskach kilku wydawnictw (Media Rodzina, Studio Emka, Wydawnictwo Czarne, WAB). Dostępne są m.in. fragmenty najnowszych audiobooków takich jak „Igrzyska Śmierci”, „Głowa Minotaura” i wiele innych.

Czwartek był na targach dniem branżowym. Od piątku do soboty będzie je mogła zwiedzać publiczność. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :