Paresłów

Paresłów

Dziewczyny poznały się jeszcze w czasie liceum kiedy to interesowały się amerykańskim hip-hopem. Miały również kontakt z tworzącą się w tamtym okresie sceną hip-hopową. Również brały udział w wielu imprezach hip-hopowych organizowanych przez DJ 600V, podczas których tworzyła się ta subkultura.
Po skończeniu szkoły średniej obie postanowiły rozpocząć karierę muzyczną. Na tę decyzję miały również wpływ duże znajomości na rynku i możliwości uzyskania wsparcia.
Na początku nagrywały na domowym sprzęcie, a ich trzyosobowa formacja nazywała się Rebelia. Mimo, że wstępnie traktowały muzykę i nagrywanie jako rozrywkę z czasem zaczęły coraz poważniej myśleć o szerszym rozgłosie. I tak zadebiutowały na łamach miesięcznika „Klan”, gdzie zaprezentowały swój utwór „Takie są układy”, a na składance „Hiphopowy raport z osiedla” ukazała się ich piosenka „Środek wyrazu”. Jednak niedługo po ukazaniu się składanki zespół się rozpadł i powstał duet Paresłów , który tworzyły Dore i Fala.
Producentem, który zaczął współpracować z dziewczynami był WuBe właściciel studia 4’14. Ich współpraca trwa do dziś. Wynikiem tego było nagranie płyty „Galaktao” (2001), na której znalazły się utwory z typowo hiphopowymi samplingami i mocnymi rytmami. Kolejna płyta „Ironia” (2003) to już kompozycje nagrane z „żywymi” instrumentami. Dzięki temu dziewczyny postanowiły występować z „prawdziwym” zespołem, który dziś tworzą: perkusista (WuBe), gitarzysta, klawiszowiec oraz DJ.
Paręsłów podpisało również kontrakt z wytwórnią Pomaton EMI.
Na koncie grupy poza wymienionymi albumami pojawiło się też kilka singli: „Spławiłam Cię już w zeszłym roku” (2001), „Galaktao” (2001), „Gwiazda feat. Tede” (2003), „Reedukacja” (2003) oraz „Dawno temu w Ameryce” (2004).

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :