Paktofonika

Paktofonika

Jest to zespół założony w 1998 roku, który działał przez pięć lat, czyli do 2003 roku. Paktofonikę tworzyli Piotr „Magik” Łuszcz, Wojciech „Fokus” Alszer oraz Sebastian „Rahim” Slabert.
Zespół powstał na skutek rozłamu formacji Kaliber 44, do którego doszło podczas nagrywania ich drugiej płyty. Wtedy to z grupy odszedł Magik, a dołączył do niego Rahim, który odszedł z formacji 3xKlan. Wkrótce później dołączył do nich Fokus i chłopcy postanowili założyć nowy skład, który początkowo działał jako formacja pół-amatorska.
Pierwsze utwory Paktofoniki powstały jeszcze w 1998 roku i były to nagrania takie jak „Priorytety”, „Ja to ja” czy „Gdyby”. Po nagraniu tych utworów do Paktofoniki dołączyli DJ Bambus i Sot, a w 2000 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Gigant Records. W tym samym roku nagrali we współpracy z niemieckimi artystami utwór „2 Kilo”, a później nagrali swój pierwszy krążek „Kinematografia”, a największymi hitami były „Chwile ulotne” i „Jestem Bogiem”.
W osiem dni po wydaniu płyty Magik popełnił samobójstwo wyskakując z dziewiątego piętra. Zespół dalej koncertował puszczając przez trzy lata fragmenty wykonywane przez Magika ze ścieżki dźwiękowej.
W roku 2001 w reklamie lodów wykorzystano fragment utworu „Ja to ja” wykonywany przez Piotra „Gutka” Gutkowskiego. W tym samym roku zostaje wydana kolejna płyta „EP Jestem Bogiem”, na której ukazały się 3 utwory z poprzedniej płyty, 5 remiksów oraz jeden teledysk.
Rok 2002 to nagroda Fryderyka za najlepszy album hip-hopowy, ale zespół zlekceważył tę nagrodę.
25 września 2002 roku grupa wydała pożegnalny album „Archiwum kinematografii”. W kilka miesięcy po wydaniu płyty zespół zakończył swoją działalność grając pożegnalny koncert w katowickim Spodku, gdzie do biletów dołączona była płyta z nagraniami Paktofoniki.
16 grudnia 2008 roku wydano książkę „Paktofonika – Przewodnik Krytyki Politycznej” autorstwa Macieja Pisuka. Książka miała być podstawą do nakręcenie filmu o Paktofonice i Magiku „Jestem Bogiem” jednak filmu nigdy nie nagrano.

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :