Otwarto Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Otwarto Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

01.03. Warszawa (PAP) – W 200. rocznicę urodzin Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, otwarto Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. "To najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie czy też na świecie" – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Ten chopinowski dom, bo trudno nazwać tę instytucję tylko placówką muzealną, należał się Chopinowi" – ocenił szef resortu kultury. "Kiedy Chopin mieszkał w Warszawie, ten budynek nie miał drugiego piętra, ale Chopin na pewno tędy się przechadzał, bo Chopin kochał Warszawę" – mówił Zdrojewski.

Prezydent Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że Muzeum Fryderyka Chopina jest tak samo potrzebne jak Muzeum Powstania Warszawskiego. "Te muzea były bardzo Polsce potrzebne – polskiej historii. (…) Muzeum Fryderyka Chopina to element polityki, która nie wszystkim się podoba, polityki historycznej. Musimy jednak pokazywać światu naszą tożsamość, a jest to nie tylko historia walk, (…) ale też historia polskiej kultury" – zaakcentował Kaczyński.

"Chopin był pół Francuzem, pół Polakiem i pamiętamy o tym oczywiście, ale jego muzyka to muzyka tylko i wyłącznie polska, o tym też chcemy pamiętać" – podkreślił.

"Chopin był warszawiakiem, (…) spędził tu większość swego życia. (…) Z radością witam to Muzeum" – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zabytkowe wnętrza Zamku Ostrogskich, w którym mieści się muzeum, zostały gruntownie zmodernizowane, a muzealna przestrzeń wraz z nową salą koncertową zwiększyła się prawie dwukrotnie.

Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostaną zaprezentowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający będzie mógł sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Pomoże w tym specjalny chip, który posłuży jako klucz i indywidualny przewodnik po wystawie. Goście będą mogli wybrać jedną z tras zwiedzania: od kilkugodzinnej, szczegółowej, dla koneserów, po skróconą, łatwiejszą, dla tych, którzy biografii i twórczości Chopina nie znają jeszcze zbyt dobrze lub dla najmłodszych.

Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina liczy obecnie ponad 5 tys. obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne edycje dzieł kompozytora i jemu współczesnych oraz obrazy, grafiki i rzeźby.(PAP)

agz/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :