Opery i balety będą pokazywane w polskich kinach

Opery i balety będą pokazywane w polskich kinach

26.3.Warszawa (PAP) – Opera Mozarta “Wesele Figara” oraz balet Prokofiewa “Romeo i Julia” są w programie projektu “Cinemaestro”, w ramach którego w kinach w sześciu polskich miastach pokazywane będą opery i balety – nagrane wcześniej na żywo w Londynie.

Honorowy patronat nad tym muzyczno-filmowym przedsięwzięciem objął Bogusław Kaczyński, muzykolog, ekspert w dziedzinie opery i operetki.

Pokazy oper i baletów będą organizowane od 27 marca do 26 czerwca w kinach sieci Cinema City w Warszawie (kina C.C. Arkadia i Mokotów), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Kazimierz), Poznaniu (Kinepolis), Bydgoszczy i Gdańsku (Krewetka).

Publiczność obejrzy pięć widowisk. Będą to trzy opery – “Carmen” Georges’a Bizeta, “Wesele Figara” i “Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta – oraz dwa balety – “Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa i “Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego.

Wszystkie te widowiska zostały nagrane na żywo w Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Nagrania te – jako filmy cyfrowe, opatrzone później polskimi tłumaczeniami – wykorzystają organizatorzy projektu “Cinemaestro”, sieć kin Cinema City.

“Widzowie będą mogli obejrzeć najbardziej wysmakowane przedstawienia operowe bez konieczności wyjazdu do Londynu” – podkreślili organizatorzy.

Cykl projekcji zainauguruje w piątek uroczysty pokaz “Carmen” w warszawskim Cinema City Arkadia. (PAP)