Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010

Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010

01.02. Warszawa (PAP) – "Rewers", "Dom zły" i "Wojna polsko-ruska" otrzymały nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2010 w kategorii najlepszy polski film. Listę nominacji do Orłów 2010 w poszczególnych kategoriach ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.

Przy tworzeniu tej listy, wzięto pod uwagę filmy – oraz ich twórców i obsadę – które w minionym, 2009 roku, były prezentowane co najmniej przez tydzień na otwartych płatnych pokazach.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane przez członków Polskiej Akademii Filmowej (PAF). To odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody, jak francuskie Cezary czy czeskie Lwy. Do PAF należy ponad 500 członków, na czele akademii stoi prezydent – Agnieszka Holland.

Na liście nominacji do Orłów 2010 w poszczególnych katerogiach przeważają twórcy i obsada trzech produkcji: "Rewersu", "Domu złego" i "Wojny polsko-ruskiej" – czyli tych obrazów, które walczyć będą o statuetkę za najlepszy film.

W kategorii najlepszy reżyser nominowani zostali twórcy tych filmów: Borys Lankosz – za "Rewers", Wojciech Smarzowski – za "Dom zły" i Xawery Żuławski – za "Wojnę polsko-ruską".

W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominacje otrzymały: Kinga Preis – za rolę w "Domu złym", Agata Buzek – za rolę w "Rewersie" oraz Krystyna Janda – za rolę w "Tataraku" Andrzeja Wajdy.

W kategorii najlepsza główna rola męska nominacje przyznano: Marianowi Dziędzielowi – za rolę w "Domu złym", Marcinowi Dorocińskiemu – za rolę w "Rewersie" i Borysowi Szycowi – za rolę w "Wojnie polsko-ruskiej".

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nominowane zostały: Anna Polony – za rolę w "Rewersie", Krystyna Janda – także za rolę w "Rewersie" oraz Sonia Bohosiewicz – za rolę w "Wojnie polsko-ruskiej".

Z kolei w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska nominowani są: Robert Więckiewicz – za rolę w "Domu złym", Janusz Gajos – za rolę w "Mniejszym źle" i Adam Woronowicz – za rolę w "Rewersie".

Za najlepszy scenariusz nominowano: Wojciecha Smarzowskiego i Łukasza Kośmickiego, którzy napisali wspólnie scenariusz dramatu "Dom zły"; Ryszarda Bugajskiego i Krzysztofa Łukaszewicza – twórców scenariusza "Generała Nila" oraz Andrzeja Barta – autora scenariusza "Rewersu".

Nominacje w kategorii najlepsza muzyka przypadły: Wojciechowi Kilarowi – za muzykę do "Rewizyty" Krzysztofa Zanussiego, Włodkowi Pawlikowi – za muzykę do "Rewersu" i Pawłowi Mykietynowi – za muzykę do "Tataraku".

W kategorii najlepsze zdjęcia nominacje otrzymali operatorzy: Krzysztof Ptak – za zdjęcia do "Domu złego", Marcin Koszałka – za zdjęcia do "Rewersu" i Marian Prokop – za zdjęcia do "Wojny polsko-ruskiej".

Nominacje w kategorii scenografia zdobyli: Magdalena Dipont i Robert Czesak – za "Rewers", Joanna Kaczyńska – za "Wojnę polsko-ruską", Aniko Kiss – za "Generała Nila", Jacek Osadowski – za "Miasto z morza" (reż. Andrzej Kotkowski) oraz Andrzej Kowalczyk – za scenografię do filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas".

Nominowani twórcy filmowych kostiumów to: Magdalena Biedrzycka – za kostiumy do "Rewersu", Jagna Janicka – za kostiumy do "Miasta z morza" oraz Anita Hroszszowa i Magdalena Tesławska – autorki kostiumów do filmu "Janosik. Prawdziwa historia" (reż. Agnieszka Holland i Kasia Adamik).

Za montaż nominowani zostali: Paweł Laskowski – za "Dom zły", Elżbieta Kurkowska – za "Mniejsze zło" oraz Jarosław Kamiński i Jacek Bławut – za "Jeszcze nie wieczór" (reż. J. Bławut).

W kategorii najlepszy dźwięk nominacje otrzymali: Krzysztof Jastrząb i Jacek Hamela – za "Afonię i pszczoły" (reż. Jan Jakub Kolski), Krzysztof Jastrząb (ponownie) – za "Janosika. Prawdziwą historię" oraz Sebastian Witkowski i Mateusz Adamczyk – za "Wojnę polsko-ruską".

W kategorii "Odkrycie roku" do nagrody nominowano trójkę młodych reżyserów: Katarzynę Rosłaniec – reżyserkę "Galerianek", Borysa Lankosza – twórcę "Rewersu" i Pawła Borowskiego, który zrealizował dramat "Zero".

Ogłoszono również nominacje w kategorii najlepszy film europejski pokazywany na polskich ekranach w minionym, 2009 roku. Przyznano je obrazom: "Biała wstążka" Michaela Hanekego (Austria/Niemcy/Francja/Włochy), "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny′ego Boyle′a (Wielka Brytania) oraz "Vicky Cristina Barcelona" Woody′ego Allena (Hiszpania/USA).

Jak zapowiedziała dyrektor Polskich Nagród Filmowych Orły Iza Wójcik, nazwisko artysty nagrodzonego Orłem 2010 za osiągnięcia życia zostanie ogłoszone 24 lutego.

Laureaci Orłów 2010 w pozostałych kategoriach zostaną wyłonieni spośród nominowanych i uhonorowani 1 marca podczas gali w Warszawie.

Iza Wójcik przypomniała, że Polskie Nagrody Filmowe to konkurs obejmujący wszystkie filmy polskie, które były na ekranach polskich kin, w regularnej dystrybucji, w roku minionym.

Coroczny harmonogram rywalizacji o Orły przewiduje, że najpierw tworzona jest lista kandydatów do Orłów w danym roku, a następnie – po jakimś czasie – ogłaszana druga lista – nominowanych do statuetek filmów, ich twórców oraz obsady. Proces kończy się galą przyznania Orłów, podczas której z grona nominowanych wyłaniani są i nagradzani laureaci.(PAP)

jp/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :