Oficjalne otwarcie Teatru Kamienica w Warszawie w piątek

Oficjalne otwarcie Teatru Kamienica w Warszawie w piątek

26.3.Warszawa (PAP) – Teatr Kamienica, powstały przy Alei Solidarności 93 w Warszawie, z inicjatywy aktora Emiliana Kamińskiego, zostanie w piątek oficjalnie otwarty. W piątek przypada Międzynarodowy Dzień Teatru.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Emilian Kamiński przypomniał, że pomysł na powstanie teatru w kamienicy przy Al. Solidarności pojawił się siedem lat temu.

Artysta zaznaczył w czwartek, że Teatr Kamienica ma być wyrazem szacunku dla tego miejsca. „W tym roku mija dokładnie 100 lat od wybudowania zabytkowej kamienicy, w której mieści się teatr; zbudowano ją w 1909 roku. Budynek przy Alei Solidarności 93 miał ogromne szczęście – jest jednym z nielicznych budowli ocalałych z pożogi wojennej, w tej okolicy” – mówił Kamiński.

„Ten teatr powstał dla Warszawy, mojego ukochanego miasta. Pomimo tego że nie wszystko jest w nim jeszcze ukończone, roboty wciąż trwają, pragniemy go otworzyć 27 marca – w Międzynarodowym Dniu Teatru” – mówił w czwartek artysta. Zapowiedział, że na dziedzińcu, przed wejściem do teatru, stanie tablica z ponad 150 nazwiskami osób, które pomogły w powstaniu teatru.

Artysta przyznał, że w teatrze spędza całe tygodnie. „Mąż od kilku tygodni nawet tu nocuje” – mówiła żona Emiliana Kamińskiego, Justyna Sieńczyłło, od początku zaangażowana w prace nad powstaniem Teatru Kamienica. Aktorka przyznała, że siedem lat powstawania teatru było „latami wyrzeczeń, które jednak opłaciły się”.

Teatr Kamienica rozpoczął swoją działalność we wrześniu ubiegłego roku. Omawiając repertuar Teatru Kamienica Emilan Kamiński ocenił, że „najogólniej ma nie odbierać on widzom chęci do życia”. „Repertuar na tej scenie to m.in. repertuar z międzywojnia, spektakle: +Ordonka z kamienicy+, +Szwindel+ i +Piękne panie i panowie+” – wyliczał Kamiński.

Jak dodał, w repertuarze nie brakuje także dzieł współczesnych. Zaliczył do nich m.in. przedstawienie „Mój dzikus” – komedię małżeńską z udziałem Justyny Sieńczyłło.

Wśród najbliższych premier planowanych na deskach Kamienicy znajdzie się spektakl „Motyle są wolne” na podstawie sztuki Loenarda Gershe w reż. Zbigniewa Lesienia. W spektaklu wystąpią popularni serialowi aktorzy: Marta Żmuda-Trzebiatowska, Lesław Żurek, Ewa Ziętek, Michał Lesień. Premiera przedstawienia odbędzie się 24 kwietnia.

Kolejny przygotowywany w Teatrze Kamienica spektakl to czarna komedia „Botoks” według tekstu Jakuba Przebindowskiego w reż. Emiliana Kamińskiego i Andrzeja Kałuszki.

W Teatrze Kamienica na około 1800 metrów kw. powierzchni powstały trzy sceny: Scena Oficyna mieszcząca do 400 osób; Scena Parter na 100 osób oraz Piwnica na 80 osób.

Budynek, w którym mieści się teatr ma bogatą historię i od początku swego istnienia był miejscem łączącym sztukę i biznes. Mieszcząca się tam przed wojną kawiarnia „Pod fontanną” była miejscem koncertów oraz spotkań artystów i środowisk finansowych.

Teatr Kamienica jest kolejnym w Warszawie – po Teatrze Polonia Krystyny Jandy i Teatrze Capitol aktorki Anny Gornostaj – teatrem założonym przez aktora. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :