Odsłonięto tablicę upamiętniającą Bronisława Geremka

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Bronisława Geremka

13.07. Warszawa (PAP) – Tablicę upamiętniającą działacza opozycji demokratycznej, byłego ministra spraw zagranicznych, eurodeputowanego Bronisława Geremka odsłonięto w poniedziałek na murze domu na stołecznej Starówce, gdzie Geremek mieszkał przez blisko 50 lat.

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki, ambasador Francji w Polsce Francois Barry Delongchamps i aktorka Maja Komorowska.

„Bronisław Geremek (…) choć obarczony bagażem trudnego dzieciństwa i ciężkich przeżyć wojennych, był osobą nie tylko dobrą i przyjazną, ale także odważną, która potrafiła otworzyć się na ludzi, mieć do nich zaufanie, podchodzić bez kompleksów czy uprzedzeń. Cieszył się ogromnym autorytetem nie tylko w środowisku krajowym, lecz także wśród międzynarodowych kręgów Parlamentu Europejskiego. Darzono go szacunkiem i uznaniem zarówno w środowiskach konserwatywnych, jak i liberalnych, z uwagi na precyzję myślenia, dokonania i osobowość” – mówił opozycyjny kolega Geremka Andrzej Wielowieyski, który wygłosił laudację podczas odsłonięcia tablicy.

Wielowieyski podkreślił, że w jego ocenie wydarzenia lat 1988-89 były przełomowe dla historii Polski i stoją w rzędzie tych momentów, które określiły nas jako naród. „A udział Bronisława Geremka w kilku momentach z tego okresu był szczególnie ważny i istotny. Myślę tu zwłaszcza o powołaniu Komitetu Obywatelskiego +Solidarność+, który stał się reprezentacją Polski demokratycznej w negocjacjach z władzami. Udział Geremka w tym przedsięwzięciu był szczególnie duży, stąd napis na tej tablicy, że był on współtwórcą naszej wolności” – powiedział Wielowieyski.

Na zakończenie uroczystości wielu z zebranych złożyło kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bronisława Geremka deklarując, że będą tu wracać w każdą rocznicę jego śmierci, by go wspominać.

Bronisław Geremek urodził się w 1932 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W latach 1955-85 współpracował z Instytutem Historii PAN w Warszawie. Od 1960 do 1965 r. wykładał także na paryskiej Sorbonie.

W latach 1950-68 członek PZPR, z której wystąpił w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W latach 70. działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel i wykładowca Towarzystwa Kursów Naukowych. Od 1980 r. członek NSZZ „Solidarność” i ekspert Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. W stanie wojennym internowany. W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego i zespołowi doradców przewodniczącego „Solidarności” Lecha Wałęsy. Podczas obrad Okrągłego Stołu współprzewodniczył zespołowi ds. reform politycznych.

Od 1989 r. poseł na Sejm. Od 1990 r. zasiadał we władzach Unii Demokratycznej, a po połączeniu z KLD w 1994 r. – Unii Wolności. Od 1997 do 2000 r. minister spraw zagranicznych. W okresie jego urzędowania Polska została przyjęta do NATO. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. wybrany z list komitetu Unii Wolności. W Parlamencie Europejskim był członkiem Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – ALDE. Bronisław Geremek zginął 13 lipca 2008 roku w wypadku samochodowym, w wieku 76 lat. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :