O.S.T.R.

O.S.T.R.

O.S.T.R., czyli Adam Ostrowski urodził się w Łodzi 15 maja 1980 roku. Co ciekawe zajmuje się równocześnie jazzem i hip-hopem, a instrumentami na których gra to poza instrumentami klawiszowymi są skrzypce. Dodatkowo skończył również łódzką Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec.
Na polskiej scenie muzycznej Ostrowski pojawił się w 1993 roku. Był założycielem grupy BDC, która później zmieniła nazwę na LWC. Grupę tę założył w wieku 14 lat wraz ze swoimi kolegami: Ahmedem, Mussim, Celo i Kasina. Jednak zespół rozwiązano w 1999 roku.
Wtedy też Ostrowski wystąpił na płycie Obóz TA grupy Thinkadelic.
Sam Ostrowski wydał własną płytę dopiero w 2001 roku, a krążek nosił tytuł „Masz to jak w baku”. Rok później ukazała się jego mixtape „30 minut z życia”, która nagrywano dwa lata w domu Ostrowskiego.
W tym samym roku ukazała się również kolejna płyta „Tabasko”, która była nominowana do Fryderyka w kategorii Hip-Hopowy Album Roku.
W roku 2003 natomiast ukazała się dwupłytowy album „Jazz w wolnych chwilach”, który był już trzecim krążkiem O.S.T.R. Natomiast rok później wyszła płyta „Jazzurekcja”, której premiera poprzedzona była dwoma teledyskami „Odzyskamy hip-hop” i „Komix”.
W roku następnym O.S.T.R. nagrał w raz raperem Emade album „Szum rodzi hałas”, a płytę promowały teledyski do utworów „Wiele dróg” i „Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć”.
W roku 2006 O.S.T.R. wydał kolejny już album „7”, który promowały dwa teledyski „O robieniu bitów” oraz „Więcej decybeli by zagłuszyć”, który został nominowany do nagrody MTV w kategorii Najlepszy Polski Teledysk. Ponadto album promowała ogólnopolska trasa koncertowa. W tym samym roku O.S.T.R. zdobył tytuł polskiej płyty hip-hopowej roku 2006 w plebiscycie portalu hip-hop.pl i audycji WuDoo oraz nagrodę PR BIS Biser w kategorii najlepsza energia na koncercie.
W roku 2006 odbyła się również premiera filmu Sławomira Fabickiego „Z odzysku”, gdzie O.S.T.R. zagrał jedną z ról.
W lutym 2007 wydał już ósmy album „HollyŁódź”, a utworem promującym krążek był „Brother on the Run”, w którym gościnnie wystąpił amerykański raper Craig G. Płyta dość szybko zyskała status złotej płyty.
W maju tego samego roku O.S.T.R. wyprodukował album brytyjskiej grupy Skill Mega „Normal Magic” wydany przez Asflat Records.
22 lutego wydano dziewiąty album O.S.T.R. „Ja tu tylko sprzątam”.
Ostry współpracował z wieloma muzykami sceny hip-hopowej jak Tede, Vienio, Pele czy PeZet, a także z wybitnym jazzmanem Michałem Urbaniakiem.
O.S.T.R. jest m.in. laureatem plebiscytu organizowanego przez szczecińskie Polskie Radio w kategorii album roku za krążek „Jazzurekcja” oraz wykonawca roku. Rok 2006 to kolejne wyróżnienie przyznane tym razem przez Polskie Radio BIS w kategorii Najlepsza energia na koncercie, a 2007 to złota płyta za wydawnictwo „HollyŁódź”, a także złota płyta przyznana w 2008 roku za krążek „Ja tu tylko sprzątam” . Dodatkowo otrzymał Fryderyka i nagrodę Ślizegra (cztery razy).
O.S.T.R. ma żonę Natalię i od kwietnia 2008 syna Jana.

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :