Nowojorski debiut Julianny Awdiejewej w Konsulacie RP

Nowojorski debiut Julianny Awdiejewej w Konsulacie RP

Pianistka witana owacyjnie przez licznie zgromadzoną międzynarodową publiczność zagrała Walca As-dur op. 34, Nokturn Des-dur opus 27, Poloneza As-dur opus 53, a na bis Mazurka Des-dur op. 30.

„Nie jest to mój pierwszy występ w Stanach Zjednoczonych, ale pierwszy w Nowym Jorku – mówiła laureatka w rozmowie z PAP. – Bardzo lubię Nowy Jork i z niecierpliwością oczekuję mojego jutrzejszego, wieczornego koncertu z New York Philharmonic”. Pianistka zagra we wtorek w Avery Fisher Hall z orkiestrą pod batutą Alana Gilberta.

Recital artystki w konsulacie spotkał się z gorącym przyjęciem gości zgromadzonych na Grand Finale Międzynarodowego Roku Chopinowskiego 2010.

Makija Matsumura była zachwycona grą Adwiejewej. „Była wspaniała. Bardzo mi się podobała” – mówiła poruszona Japonka.

Także według 20-letniej studedntki wydziału pianistyki Manhattan School of Music, Violetty Koss, Rosjanka zaprezentowała się fantastycznie. „Potrafi świetnie wykorzystać efekty dźwiękowe instrumentu (Yamaha – przyp. PAP) – oceniła. Jak zauważyła, pianistka mogłaby zademonstrować nieco więcej pasji i spontaniczności. „Gra perfekcyjnie i kalkuluje, ale to bardzo dobrze” – uzupełniła.

Witając zgromadzonych, gospodyni wieczoru, konsul generalna RP Ewa Juńczyk-Ziomecka, podziękowała wszystkim, którzy pomagali w organizowaniu w nowojorskiej placówce recitali, koncertów i innych imprez z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina z udziałem wybitnych artystów z wielu krajów, m.in. Piotra Palecznego i New York String Quartet.

Jak przypomniał dyrektor Opery Narodowej w Warszawie Waldemar Dąbrowski, wskazując na geniusz wielkiego kompozytora, Rok Chopina znaczyły cztery tysiące różnych wydarzeń artystycznych na całym świecie. Zwrócił nie bez dumy uwagę, że to właśnie Polacy promują w Ameryce rosyjską artystkę.

Dąbrowski ogłosił też nagrodzenie paszportem Chopina wybitnego pianisty Emanuela Axa, w imieniu którego wyróżnienie odebrał pianista Roman Markowicz.

Elzbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, opowiadała o zmaganiach, które sprawiły, że Awdiejewa jest pierwszą w historii zwyciężczynią warszawskiego konkursu, mającą sposobność tak szybko wystąpić ze słynną orkiestrą nowojorską. Przeczytała też, zamieszczone w programie koncertu Rosjanki, przesłania od sekretarz stanu USA Hillary Clinton oraz burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :