Nowa płyta Krystiana Zimermana już w sklepach

Nowa płyta Krystiana Zimermana już w sklepach

Wybitny pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego i jeden z najsłynniejszych polskich muzyków na świecie nową płytą chciał uczcić 100-lecie urodzin wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki – Grażyny Bacewicz. Rocznica urodzin Bacewicz minęła 5 lutego 2009 roku. Zimerman odbył wtedy, pierwsze od 10 lat, tournee po Polsce, podczas którego prezentował właśnie kompozycje Bacewicz.

„W Europie w XX w. było bardzo mało kobiet, które naprawdę robiły wielką muzykę. Twórczość Grażyny Bacewicz jest absolutnie jednorazowa na całym świecie (…). Chciałbym, żeby ten projekt – koncert i nagranie płytowe – dały tej muzyce wsparcie” – mówił podczas pobytu w Polsce Zimerman.

Po zakończonym tournee cały program został nagrany w katowickiej uczelni dla firmy Deutsche Grammophon. Wydanie płyty jednak przeciągało się i ostatecznie jej premiera odbyła się dopiero w piątek.

Artyście podczas nagrania płyty towarzyszyli: Kaja Danczowska (I skrzypce), Agata Szymczewska (II skrzypce), Ryszard Groblewski (altówka) i Rafał Kwiatkowski (wiolonczela) – muzycy, z którymi Zimerman odbywał polskie tournee w 2009 roku.

Punktem centralnym albumu jest „pasjonująca” – jak napisał recenzent „Los Angeles Times” – II Sonata fortepianowa, której wykonaniem Zimerman zelektryzował w 2008 roku publiczność Festiwalu Salzburskiego.„Trudno jest znaleźć w całej polskiej literaturze muzycznej drugi taki utwór, o tak wielkiej sile i uroku, który cechowałaby taka wytworność… W pierwszej części „Maestoso” Zimerman po raz kolejny zachwyca słuchaczy swoją niezrównaną maestrią, pełne impetu pasaże ani przez chwile nie tracą swego napięcia” – napisano w „Die Presse”.

Krystian Zimerman urodził się w Zabrzu w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Studiował grę na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego. Jest laureatem wielu konkursów, w tym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1975 r.

Dorobek artystyczny Zimermana jest bardzo szeroki i obejmuje przede wszystkim dzieła muzyki romantycznej. Nie brak w nim także wykonań muzyki współczesnej, jak choćby prawykonanie Koncertu Fortepianowego Witolda Lutosławskiego (zadedykowanego pianiście przez kompozytora). Do ważniejszych nagrań należą m.in.: wszystkie koncerty fortepianowe Ludwika van Beethovena, koncerty fortepianowe Maurycego Ravela, Jana Brahmsa, Franciszka Liszta oraz Koncerty e-moll i f-moll Fryderyka Chopina, w których pianista dyrygował od klawiatury. 14 marca 2005 artysta otrzymał doktorat honoris causa w swojej macierzystej uczelni w Katowicach.(PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :